Witold Pyrkosz urodził się 24 grudnia 1926 roku w Krasnymstawie w województwie lubelskim. Był wybitnym aktorem teatralnym, filmowym i dubbingowym. W wolnych chwilach z pasją oddawał się łowieniu ryb i pracom w ogrodzie. Miał troje dzieci – synów Pawła i Witolda oraz córkę Katarzynę. Był dwukrotnie żonaty, z drugą żoną Krystyną był związany od 1964 roku aż do śmierci. Był honorowym obywatelem miasta Pyzdry, zachęcamy również do odwiedzania naszej podstrony – zakłady pogrzebowe Pyzdry.
Lata młodości i kariera teatralna
Witold Pyrkosz w 1954 roku ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną im. Ludwika Solskiego w Krakowie. Już rok później zadebiutował w Teatrze im. Stefana Żeromskiego w Kielcach – wcielił się w rolę Janka Topolskiego w sztuce „Lekkomyślna siostra” w reżyserii Tadeusza Kubalskiego. Niedługo po tym zaczął występować na scenie Teatru Ludowego w Krakowie, z którym związany był przez kolejne 9 lat. Został doceniony między innymi za rolę George’a Miltona w sztuce „Myszy i Ludzie” w reżyserii Jerzego Krasowskiego, która została wystawiona w 1959 roku. Na IV Festiwalu Polskich Sztuk współczesnych został nagrodzony za odegraną rolę – wcielił się wówczas w Sadybana w przedstawieniu Kondukt. W 1964 roku zaczął występować w Teatrze Polskim oraz na scenie Teatrów Dramatycznych we Wrocławiu.
Role teatralne we wrocławskich teatrach:
Przez kolejne 11 lat występował na deskach teatrów w tym mieście, gościnnie grając w Teatrze Juliusza Słowackiego w Krakowie. Występował w dramatach Witkacego, Becketta, w rolach szekspirowskich oraz w repertuarze klasycznym, gdzie za rolę Cześnika w Zemście w reżyserii Jerzego Krasowskiego otrzymał dyplom honorowy na piątym Telewizyjnym Festiwalu Teatrów Dramatycznych we Wrocławiu. Witold Pyrkosz współtworzył również popularny kabaret Dreptak, który został pięciokrotnie nagrodzony Iglicą – jest to nagroda czytelników wrocławskiego „Słowa Polskiego”. Do stolicy przeprowadził się w 1975 roku.
Sprawdź także: zakłady pogrzebowe Warszawa
Występował w większości teatrów warszawskich, m.in. w Teatrze Polskim, Studio, Rozmaitości czy w Teatrze Narodowym. Na swoim koncie ma imponującą liczbą ról teatralnych. W sumie wystąpił w ponad 120 inscenizacjach teatralnych, 40 realizacjach Teatru Telewizji oraz w 160 spektaklach Teatru Polskiego Radia.
Kariera filmowa i telewizyjna
W ciągu swojej kariery aktorskiej Witold Pyrkosz zagrał ponad 120 ról filmowych i telewizyjnych. Część z nich to role epizodyczne i drugoplanowe niemniej jednak był zawsze aktorem wyrazistym i charakterystycznym, angażującym się w każde zadanie. Popularność i sympatię widzów przyniosła mu niewątpliwie postać Jędrusia Pyzdry, góralskiego zbójnika w serialu „Janosik”. Innymi znanymi filmami i serialami z jego udziałem są: „Czterej pancerni i pies”, gdzie wcielił się w Kaprala Franka Wichurę, „Alternatywy 4”, gdzie zagrał Józefa Balcerka czy „Vabank” i odgrywana przez niego postać Duńczyka. Ponadto wystąpił w filmach „Rękopis znaleziony w Saragossie”, „Lalka”, „Sami swoi”, „Meta” i w wielu innych produkcjach. Widzom znany jest również z serialu „M jak Miłość”, gdzie występował nieprzerwanie od początku jego emisji w 2000 roku, jako nestor rodu Lucjan Mostowiak.
Należy pamiętać, że aktor zapisał się również na kartach historii polskiego dubbingu. Użyczył głosu w takich produkcjach jak m.in.: „Kopciuszek” jako król, „Ja, Klaudiusz” jako Narcyz, „Toy Story 2” jako Pit, „Auta” i „Auta 2” jako Złomek i w wielu innych znanych nie tylko najmłodszym.
W 1985 roku otrzymał nagrodę I stopnia Ministra Kultury i Sztuki za wybitne kreacje aktorskie w teatrze, filmie i telewizji. Telekamerę – nagrodę w Plebiscycie Tele Tygodnia w kategorii najlepszy aktor otrzymał w 2005. W tym samym roku przyznano mu Super Wiktora, czyli nagrodę dla największych osobowości telewizyjnych, a w 2007 roku Złote Spinki za całokształt twórczości. Odznaczono go również Złotym Krzyżem Zasługi, Orderem Odrodzenia Polski, Odznaką Zasłużonego Działacza Kultury oraz Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.
Tu przeczytasz także artykuł o Cmentarzu Powązkowskim: Największe cmentarze w Polsce – Cmentarz Powązkowski
Działalność polityczna, w jaką zaangażowany był Witold Pyrkosz
Podczas trwania stanu wojennego w Polsce Witold Pyrkosz wziął udział w bojkocie mediów. Jednak była to jego jedyna działalność polityczna w tamtym czasie. W latach 1999-2006 sprawował funkcję radnego w powiecie piaseczyńskim w województwie mazowieckim.
Śmierć oraz ceremonia pogrzebowa aktora
Witold Pyrkosz zmarł w wieku 90 lat w Warszawie, wskutek udaru, który nastąpił w wyniku komplikacji po zapaleniu płuc. O jego śmierci poinformowano 22 kwietnia 2017 roku. Natomiast 28 kwietnia odbył się pogrzeb w kościele Niepokalanego Poczęcia NMP w Górze Kalwarii. Urnę z jego prochami złożono na miejscowym cmentarzu.
Grupa Pogotowie Pogrzebowe