Pogotowie Pogrzebowe w Jeleniej Górze
Jelenia Góra to miasto na prawach powiatu leżące nad rzeką Bóbr w województwie dolnośląskim. Mieści się tu zarząd Karkonoskiego Parku Narodowego, a także jest to stolica Euroregionu Nysa. Sprawdź również zakłady pogrzebowe Jelenia Góra. Powierzchnia obecnie zajmowana przez miasto wynosi 109,22 km². Dawne dzieje jeleniogórskiego grodu były skromniejsze. Najprawdopodobniej na terenie obecnego miasta w latach 1108 –1112 istniała słowiańska osada, której założenie przypisuje się Bolesławowi III Krzywoustemu. Z tamtego okresu zachowało się grodzisko usytuowane na Górze Bolesława Krzywoustego. Lokację miejską Jelenia Góra zyskała już przed 1281 rokiem. W niedługim czasie wybudowano tu karczmę, młyn i piwiarnię, nastąpił też rozwój górnictwa rudy żelaza i hutnictwa szkła. W Jeleniej Górze bito monety i od 1519 r. urządzano coroczne jarmarki. Produkowano tu płótno lniane zwane woalem. Czas trwania wojny trzydziestoletniej był okresem najtrudniejszym dla miasta, lecz potem nastąpił wzrost gospodarczy i miasto zostało uznane za najbogatsze na Śląsku. W XVIII w. wzniesiono nowy ratusz miejski. Tutejsi kupcy zrzeszeni w konfraterni eksportowali towary do wielu krajów europejskich, a nawet za ocean. Wiek XIX to czas budowy fabryk i rozwoju turystyki na tym obszarze – powstały pensjonaty, hotele i restauracje.
Najsłynniejsze zabytki Jeleniej Góry to między innymi:
· Bazylika mniejsza pod wezwaniem św. Erazma i Pankracego z 1552 r.,
· kościół Podwyższenia Krzyża Świętego,
· kaplica pod wezwaniem św. Anny, Pałac Paulinum, w którym mieści się dziś hotel,
· Teatr im. Cypriana Kamila Norwida,
· Muzeum Towarzystwa Karkonoskiego,
· tak zwany Dom Sierot usytuowany przy ulicy Kilińskiego.
Urozmaicone ukształtowanie terenu wokół Jeleniej Góry sprawia, że jest to baza wypadowa dla turystów pragnących podziwiać Karkonosze i Dolinę rzeki Bóbr. Czas II wojny światowej nie spowodował tu żadnych zniszczeń i tuż po niej rozpoczęły pracę nowe zakłady. Po 1973 r. do Jeleniej Góry przyłączono pięć miejscowości – powstał wtedy największy miejski ośrodek w Sudetach Zachodnich. Obecnie została utworzona tak zwana Aglomeracja Jeleniogórska, która obejmuje 18 okolicznych gmin. W Jeleniej Górze działa około 12 tys. podmiotów gospodarczych, a są to między innymi: Przedsiębiorstwo Farmaceutyczne Jelfa, Jelenia Plast, Producent Maszyn Papierniczych PMPoland S.A. i Zorka.
Sprawdzony Zakłady Pogrzebowe w Jeleniej Górze
Pogotowie Pogrzebowe w Jeleniej Górze nawiązało udaną współpracę z Zakładem Pogrzebowym SIMS. Istnieje on na rynku funeralnym od 1993 roku, dzięki temu zdobył bogate doświadczenie i zaufanie wielu Klientów. Oferuje kompleksowe usługi pogrzebowe na wysokim, światowym poziomie. Jest w stanie tak zorganizować ceremonię pożegnalną, aby spełnić wszystkie życzenia Rodzin Osób Zmarłych. Zapewnia nie tylko oprawę florystyczną uroczystości, ale także muzyczną z udziałem trębacza, akompaniamentu organów, chóru i orkiestry, z niezbędnym nagłośnieniem. Doświadczeni pracownicy pamiętają o najdrobniejszych szczegółach ceremonii, takich jak zamieszczenie nekrologów w prasie, stworzenie i rozwieszenie klepsydr, czy przygotowanie grobu do pochówku. Zapewniają wszelkie niezbędne akcesoria funeralne: krzyże, tabliczki nagrobne, elegancką odzież pogrzebową oraz wszystko to, co jest potrzebne do organizacji i wyjątkowo pięknej obsługi takiego obrzędu. Zakład oferuje możliwość wyboru pochówku tradycyjnego oraz kremacji, w związku z tym dysponuje szerokim wachlarzem dostępnych wzorów trumien i stylowych urn. Realizowany jest również krajowy i międzynarodowy transport ciała Osoby Zmarłej. Pracownicy wykonują profesjonalne usługi ekshumacji, a także pomagają w dopełnieniu wszelkich koniecznych formalności w USC oraz ZUS.
Cmentarze na terenie Jeleniej Góry
W mieście istnieją cztery cmentarze komunalne, które są zarządzane przez Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o. w Jeleniej Górze. Pierwszym z nich jest cmentarz komunalny, zwany też Cmentarzem Starym, utworzony na początku XX wieku, przy ul. Sudeckiej 44. Od 1985 r. widnieje on w rejestrze zabytków, na jego terenie wybudowane zostały: kaplica i byłe krematorium. Drugim miejscem pochówku Zmarłych, które pełni funkcję nekropolii komunalnej mieszczącej się przy ulicy Sudeckiej 68 jest tak zwany Nowy Cmentarz. Usytuowany jest tu pomnik poświęcony Pamięci Polskim Obrońcom Ojczyzny i Pomordowanym na Syberii. Jako nekropolie komunalne określane są także Cmentarz w Cieplicach oraz Cmentarz w Sobieszowie.
Cmentarzem wyznaniowym na terenie Jeleniej Góry jest Cmentarz parafialny przy kościele pw. św. Jana Chrzciciela w Cieplicach, który posiada unikalną kaplicę. W jego obrębie znajduje się pomnik poświęcony pomordowanym w Katyniu w 1940 r. oraz ofiarom Rzezi na Wołyniu. Cmentarz ten miał charakter ekumeniczny – chowano tu również ewangelików. Cmentarz parafialny usytuowany tuż przy kościele garnizonowym pw. Podwyższenia Krzyża Świętego znajduje się pod adresem ul. 1 Maja 45.
Nowy Cmentarz Żydowski z 1879 roku, jak i starsza tego typu nekropolia jest nieczynny. Stary Cmentarz Żydowski założono już około 1820 r., a znajdował się on na terenie, który dziś okalają ulice: Sudecka, Na Skałkach i Nowowiejska, nie zachowały się po nim jednak żadne nagrobki.
Krematoria w Jeleniej Górze
W Jeleniej Górze znajdują się dwa krematoria. Jednym z nich jest Krematorium Koroner mieszczące się przy ulicy Strumykowej 2F, na osiedlu Czarne. Obiekt jest zarządzany przez Zakład Pogrzebowy SIMS Jelenia Góra, sprawdź – zakłady pogrzebowe Jelenia Góra.