Sprawdzone zakłady pogrzebowe Czeladź
Na terenie miasta Czeladź z Pogotowiem Pogrzebowym współpracuje godny zaufania i sprawdzony Zakład Pogrzebowy ARKA Czeladź. Firma oferuje swoje usługi od 1991 roku i ma ugruntowaną pozycję na lokalnym rynku.
Pogotowie Pogrzebowe w Czeladzi
Pogotowie Pogrzebowe oferuje Państwu całodobową możliwość zgłoszenia pogrzebu. Pracownicy Zakładu Pogrzebowego Arka z Czeladzi pełnią dyżur przez cały tydzień, aby zawsze być w gotowości i służyć Państwu pomocą. Firma posiada specjalnie wyposażone karawany, dzięki czemu oferuje bezpieczny transport zwłok na terenie całej Polski. Po przyjęciu zgłoszenia, zakład transportuje ciało Zmarłego do własnej chłodni. Następnie pracownicy zakładu wykonują kosmetykę pośmiertną i przygotowują ciało do pogrzebu, ubierając je w odzież pogrzebową, dostępną do kupienia w sklepach zakładu. W swoim asortymencie sklepy zakładu posiadają również ubrania dla żałobników. Zakład jest w stanie zorganizować pogrzeb tradycyjny w każdym obrządku religijnym lub pogrzeb urnowy. Do państwa dyspozycji jest szeroka gama akcesoriów pogrzebowych takich jak: trumny, urny, krzyże, tabliczki i kwiaty.
Aby ulżyć Państwu w tym trudnym dla Państwa okresie, pracownicy firmy pogrzebowej w Czeladzi zajmują się realizacją w Państwa imieniu wszystkich formalności związanych z ZUS-em, KRUS-em i MSW. Rodzina korzystająca z jej usług, nie musi martwić się problemami logistycznymi, gdyż firma zapewnia autokar do przewozu uczestników pogrzebu. Jeżeli nie mają Państwo możliwości przyjścia do siedziby firmy, zakład oferuje możliwość spotkania w Państwa domu prywatnym.
Cmentarze w Czeladzi
Na terytorium miasta Czeladź znajduje się 5 cmentarzy:
- Cmentarz komunalny – znajdujący się na Wojkowickiej, założony został w 1980 roku. Zajmuje obszar 5,89 ha i ma kształt nieregularnego pięcioboku. Wejście i brama wjazdowa znajdują się od strony wschodniej. Teren cmentarza podzielony został na trzy kwatery, poprzez wytyczenie dwóch alei biegnących równolegle do północnej i południowej granicy cmentarza, wysadzanych drzewami liściastymi i oddzielonymi żywopłotami od miejsc pochówkowych. Na terenie cmentarza znajduje się dom pogrzebowy i usytuowane obok niego dwa kolumbaria.
- Cmentarz parafialny parafii p. w. Św. Stanisława B. M. w Czeladzi – główne wejście na cmentarz znajduje się od strony ul. Nowopogońskiej. Brak dokumentów źródłowych uniemożliwia dokładne określenie daty jego powstania. Przyjmuje się, że powstał w II połowie XVIII w. Zajmuje powierzchnię 3,24 ha i ma kształt trapezu. Od wejścia głównego biegnie aleja główna zakończona figurą Chrystusa na krzyżu. Równoległe dwie aleje boczne przecinają się z trzema alejami poprzecznymi. Charakteryzuje się dużym zróżnicowaniem architektonicznym nagrobków.
- Cmentarz na Piaskach – umiejscowiony jest przy skrzyżowaniu ul. Saturnowskiej i Szybikowej. Jest cmentarzem rzymskokatolickim i podlega pod Parafię Matki Bożej Bolesnej w Czeladzi Założony w 1936 roku, zajmuje powierzchnię 1,84 ha. Bramy wejściowe na teren nekropoli znajdują się od strony ul. Saturnowskiej. Wzdłuż cmentarza biegną dwie aleje.
- Cmentarz Żydowski – znajduje się przy Będzińskiej i wybudowany został w 1916 roku wraz z powstaniem gminy żydowskiej w Czeladzi i zajmuje powierzchnię 1,6 ha. Wejście znajduje się od strony zachodniej. Podzielony jest na kilka części: męską, żeńską i dla dzieci. Po II wojnie światowej przestały odbywać się na nim pogrzeby, a ostatni pochówek miał miejsce w 1948 roku. W następnych latach został zdewastowany, a następnie odnowiony w 1988 roku.
- Cmentarz choleryczny – znajdujący się przy Strzeleckiej założony został w 1905 roku. Jak wskazuje jego nazwa, służył do chowania ludzi którzy zmarli z powodu zarazy cholery.
Krematoria w Czeladzi
Na terenie miasta Czeladź nie znajduje się żadne krematorium, niemniej jednak zakłady pogrzebowe działające w mieście, oferują usługi krematoryjne, korzystając z krematoriów zlokalizowanych w okolicy.
O mieście Czeladź
Miasto znajduje się w województwie śląskim, w Zagłębiu Dąbrowskim nad rzeką Brynicą. Liczba ludności wynosi 31 677 osób i ma powierzchnię 16,38 km². Założone w 1228 roku jest najstarszym miastem w powiecie. Legenda głosi, że swoją nazwę zawdzięcza ono Kazimierzowi Odnowicielowi, który widząc dużo zwierzyny, zawołał „Strzelać, strzelać!”, ale przez to, że przebywał długo we Francji, niewyraźnie wymówił te słowa i zinterpretowano je jako polecenie „Czeladź – strzelać!”. Jest w niej ziarnko prawdy, ponieważ współcześni językoznawcy twierdzą, że jego nazwa pochodzi właśnie od wspomnianej „czeladzi”, czyli ludzi, którzy byli na służbie u księcia.