Narodziny i lata młodości
1 lipca 1961 roku przyszła na świat Diana Frances Mountbatten-Windsor z domu Spencer – znana wszystkim jako Diana, Księżna Walii. Rodzicami Diany byli Frances Ruth Shand Kydd – hrabina Althorp oraz Edward John Spencer – wicehrabia Althorp. Diana była trzecim dzieckiem małżeństwa, miała dwie siostry Sarah i Jane. Jej narodziny były rozczarowaniem dla całej rodziny, ponieważ Frances i Edward od dawna oczekiwali syna, który mógłby odziedziczyć po nich godności hrabiowskie. Kobieta 1960 roku doczekała się syna, jednak chłopiec zmarł zaledwie 10 godzin po narodzinach. Kolejny potomek płci męskiej – Charles – narodził się dopiero w 1964 roku. Dzieciństwo Diana spędzała w posiadłości Park House, gdzie uwielbiała się bawić z ukochanym młodszym bratem. W młodym wieku Diana była świadkiem wielokrotnych kłótni rodziców. Powodem konfliktów między małżonkami były ciągłe badania lekarskie, jakim pod przymusem poddawana była Frances. Mąż obarczał ją niezdolnością do urodzenia mu syna, jednak wiedza o tym, że o płci dziecka decydują chromosomy ojca, a nie matki, jeszcze nie istniała. Zdystansowanie męża od problemów rodzinnych i ograniczenie ojcowskiej aktywności jedynie do opłacania nauki i opiekunek, zadecydowały o rozwodzie. Po wieloletniej batalii o prawa do opieki nad dziećmi Diana i Charles trafili pod opiekę ojca. Ten za namową opiekunek zaangażował się na nowo w życie rodziny, pozwolił nawet Dianie na sprowadzenie zwierząt, o których zawsze marzyła. Młoda Diana była posiadaczką świnki morskiej, trzech psów, kota, dwóch uroczych chomików i kucyka szetlandzkiego.
Edukacja i początek dorosłości
Początek edukacji Diany miał miejsce w szkole dziennej w Sielfield, następnie rozpoczynając tzw. edukację właściwą uczęszczała do Riddlesworth Hall Preparatory School w hrabstwie Norfolk. Niestety Diana bardzo odbiegała od dobrze uczących się sióstr, jej oceny były niezadowalające, miała problemy z przyswajaniem przedmiotowej wiedzy. Mimo wszystko nie był to powód do niepokoju dla jej rodziców, ponieważ już dawno postawili na dobre zamążpójście córki. Priorytetem rodziców było umieszczenie córki w brytyjskim gronie arystokratów. W późniejszych latach Diana rozpoczęła naukę w prywatnej szkole dla dziewcząt w hrabstwie Kent. To właśnie tam zdobyła prestiżową nagrodę dla uczniów zaangażowanych w pracę na rzecz szkoły. Pomimo zdobycia nagrody, Diana nie zdała egzaminów i rozpoczęła naukę w kolejnej szkole – Institut Alpin Videmanette w Szwajcarii. Szkoły nie ukończyła. Po powrocie ze Szwajcarii, za zgodą ojca Diana podjęła pracę jako opiekunka do dzieci. Po trzymiesięcznej pracy w rodzinie Whitakerów zamieszkała z matką w jej posiadłości w Londynie. Rok 1978 był dla Diany tragiczny, ponieważ właśnie wtedy jej ojciec doznał rozległego udaru mózgu i spędził kilka miesięcy życia w klinice. Przez cały okres hospitalizacji ojca, Diana wraz z rodzeństwem opiekowali się ojcem.
Znajomość z księciem Karolem i zaręczyny
Pod koniec 1977 roku podczas pobytu w Althorp, Lady Di (tak nazywano Dianę) została przedstawiona Księciu Karolowi. Początkowo fascynację księciem przejawiała młodsza siostra Diany – Sarah Spencer – jednak mając na względzie pierwszeństwo Diany do kontaktów z wysoko postawionym księciem, poślubiła innego mężczyznę. Książę Karol z biegiem lat nie znalazł kobiety spełniającej oczekiwań zarówno jego, jak i rodziny królewskiej. W wieku 32 lat znalazł się pod presją i właśnie wtedy rodzina królewska uznała Lady Dianę Spencer za idealną kandydatkę na żonę, była ona bowiem wysoko urodzona, była również dziewicą, anglikanką, kobietą ładną, zdrową i cieszącą się dobrą opinią publiczną. 6 lutego 1981 roku doszło do zaręczyn pary na zamku Windsor, zgodnie z wieloletnią królewską tradycją. Zaręczyny zostały zaakceptowane przez Królową Elżbietę II i podane do publicznej wiadomości 29 lutego przez biuro prasowe Pałacu Buckingham.
Ślub, małżeństwo, rozwód
Ślub Lady Diany i następcy brytyjskiego tronu, Księcia Karola odbyły się 29 lipca 1981 roku w Katedrze Świętego Pawła w Londynie. Uroczystość zaślubin została ogłoszona „świętem narodowym”. W ceremonii wzięło udział 3500 osób, na ulicach Londynu pojawiło się niemal 60 tysięcy obywateli, a telewizyjną relację ze ślubu obejrzało aż 750 milionów ludzi. Diana zyskała tytuł „Jej Królewska Wysokość Księżna Walii”, a o godzinie 13:10 małżonkowie oficjalnie pojawili się na królewskim balkonie. Miesiąc miodowy para nowożeńców spędziła w hrabstwie Hampshire, następnie udała się w rejs po Morzu Śródziemnym. Pod koniec 1981 roku nastąpił powrót królewskiej pary do Wielkiej Brytanii, gdzie zaczęto zauważać szereg niepokojących rzeczy związanych ze zdrowiem Diany. U Księżnej zdiagnozowano bulimię, wielokrotnie była kierowana na badania. Następnie mimo nieustającej choroby, Diana zaszła w ciążę. W czerwcu 1982 roku Diana po 16-godzinnym porodzie urodziła chłopca, któremu nadano cztery imiona: Wilhelm Artur Filip Ludwik. Po porodzie Diana popadła w depresję poporodową. W 1984 roku urodziła drugiego syna, Harry’ego Charlesa Alberta Davida. Diana jako Księżna Walii odbywała wiele podróży. Jej pierwsza oficjalna i samodzielna podróż miała miejsce w 1984 roku w Norwegii, z kolei po raz pierwszy reprezentowała Królową Elżbietę za granicą w Katedrze Świętego Mikołaja w Monako, podczas uroczystości pogrzebowych Grace Grimaldi – Księżnej Monako, znanej jako Grace Kelly. W kolejnych latach Karol z Dianą odbyli podróże do takich krajów jak Australia, Stany Zjednoczone, Kamerun, Włochy, Portugalia, z kolei samodzielne podróże Diany odbyły się między innymi w Nepalu, Zimbabwe czy Szwajcarii. Małżeństwo Diany i Karola było dalekie od ideału, problemy zdrowotne Diany i wielokrotne podróże męża odsunęły od siebie parę. Dodatkowo wielokrotne incydenty takie jak odnalezienie fotografii Camilli Parker-Bowles w notatniku męża i częste wizyty w domu rodzinnym kobiety, utwierdziły Dianę o romansie, jaki nawiązał jej mąż. Diana była świadoma zażyłej znajomości Karola z poznaną na meczu polo kobietą, mimo wielokrotnie podejmowanych rozmów, nie udało się załagodzić małżeńskiego konfliktu. Małżeństwo zadecydowało o 4-letniej separacji.
Małżonkowie uzyskali rozwód pod koniec sierpnia 1996 roku, na jego mocy postanowiono między innymi o zachowaniu wspólnej opieki nad dziećmi, odebraniu Dianie tytułu „Jej Królewskiej Mości”, ale zachowaniu tytułu „Księżnej Walii”. Otrzymała również wysokie odszkodowanie.
Ostatni rok życia i śmierć Diany
Ostatni rok życia Księżna spędziła, oddając się działalności charytatywnej. Wielokrotnie angażowała się w zbiórki pieniędzy m.in. na walkę z rakiem piersi. Diana wielokrotnie odwiedzała organizacje, stowarzyszenia i placówki świadczące pomoc potrzebującym. W 1997 roku wzięła udział w głośnej kampanii organizowanej przez Brytyjski Czerwony Krzyż, krytykującej używanie min, przez które ginęli nie tylko żołnierze, ale również ludność cywilna, w tym dzieci, często bawiące się w niebezpiecznych miejscach nieświadome zagrożenia. W czerwcu 1997 roku Diana postanowiła przekazać część sukien, w których odbywała różnego rodzaju podróże, na licytację, z której dochód został w całości przekazany na cele charytatywne. Śmierć Księżnej Diany nastąpiła 31 sierpnia 1997 roku w wyniku wypadku samochodowego. Uciekający przed paparazzi samochód wiozący księżną, uderzył w filar tunelu Alma, w Paryżu. Kierowca samochodu poniósł śmierć na miejscu, z kolei Diana i jej ochroniarz zostali ranni. Na miejsce został wezwany lekarz, który udzielił pierwszej pomocy ofiarom wypadku, po czym powiadomił pogotowie i odjechał. Lekarz ten nie rozpoznał Księżnej Diany, twierdził, że jej stan był stabilny, była przytomna i nie miała problemów z oddychaniem. Uznano, że z powodu braku widocznych obrażeń zewnętrznych, życiu Diany nie zagraża niebezpieczeństwo. W szpitalu La Pitié-Salpêtriére okazało się, że obrażenia wewnętrzne były bardzo rozległe i mimo podjętych prób ratowania życia, Diana zmarła o godzinie 4 nad ranem. Miała 36 lat.
Grupa Pogotowie Pogrzebowe