Dziś obchodzimy 40. rocznicę śmierci Anny German wybitnej polskiej piosenkarki i kompozytorki.
Historia rodzinna Anny German
Anna German, a właściwie Anna Wiktoria German-Tucholska urodziła się 14 lutego 1936 roku w Uzbekistanie. Jej przodkowie ze strony ojca wywodzili się z Niemiec, jednak na przełomie XVIII i XIX wieku osiedlili się na Ukrainie. Jej ojciec Eugeniusz German postanowił uciec z ZSRR, niestety w 1937 roku został aresztowany pod zarzutem szpiegostwa, a rok później rozstrzelany. Po aresztowaniu jego rodzina została zesłana do Kirgistanu, w tym samym roku urodził się brat Anny – Fryderyk, który mając dwa lata, zmarł na szkarlatynę. W 1946 roku matka Anny – Irma German wraz z córką przeniosły się do Polski. Po wojnie Irma przez wiele lat wykładała język niemiecki na Akademii Rolniczej we Wrocławiu.
Anna uczęszczała do VIII Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Krzywoustego we Wrocławiu, a następnie z wyróżnieniem ukończyła studia magisterskie na Uniwersytecie Wrocławskim na kierunku geologia.
Początek kariery artystycznej w Polsce i kontrakt fonograficzny we Włoszech
Anna German jako piosenkarka zadebiutowała w 1960 roku we wrocławskim Teatrze Kalambur. Trzy lata później zaczęła otrzymywać nagrody podczas Festiwali Piosenki w Opolu i w Sopocie. Niedługo później nawiązała współpracę z włoską wytwórnią płytową „Company Discografica Italiana”, z którą podpisała trzyletni kontrakt. Jako pierwsza i jedyna Polka wystąpiła także na XVII Festiwalu w San Remo, podczas wydarzenia otrzymała od publiczności Oscara Sympatii. Była także pierwszą cudzoziemką, która zaśpiewała na Festiwalu Piosenki Neapolitańskiej.
Szczęście niestety nie trwało długo, w 1967 roku wracając z koncertu, German uległa wypadkowi na Autostradzie Słońca we Włoszech. Została ciężko ranna, nie było wiadomo, czy jeszcze kiedykolwiek będzie mogła wrócić na scenę. Powracała do zdrowia przez około 3 lata trudnej rekonwalescencji. W tym czasie napisała książkę biograficzną „Wrócić do Sorrento?”. Gdy wydobrzała, wróciła na estradę i nagrała trzecią płytę po polsku „Człowieczy los”. German była nie tylko piosenkarką, wystąpiła także w filmach m.in. „Krajobraz po bitwie” i „Marynarka to męska przygoda”.
Anna German podczas występu
Kariera międzynarodowa
Po powrocie na scenę ponownie zaczęła otrzymywać prestiżowe nagrody za twórczość, w tym w 1971 roku Nagrodę Miasta Warszawy za wybitne osiągnięcia w dziedzinie upowszechniania kultury. Rok później odbyła pierwsze po wypadku trasy koncertowe w Polsce. We wrześniu tego samego roku rozpoczęła trasę po ZSRR. W 1977 roku Anna German miała debiutancki występ w finale festiwalu „Piosenka-77”, „Kiedy kwitły sady” w jej wykonaniu zostały przyjęte przez publiczność długą i burzliwą owacją. Dwa lata później w maju piosenkarka odbyła tournée po Azji Środkowej. Natomiast w czerwcu w hotelu w Moskwie straciła przytomność i przewieziono ją do szpitala, a następnie wróciła do Polski, jej dalsze występy zostały odwołane. Jesienią 1980 roku grała koncerty w Australii. Ponadto występowała w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Francji, Portugalii, na Węgrzech i w Mongolii, w NRD, RFN i w Czechosłowackiej Republice Socjalistycznej. Wydała płyty w języku polskim, włoskim i rosyjskim.
Życie prywatne i zdiagnozowanie choroby
Anna German prywatnie związana była ze Zbigniewem Tucholskim, w połowie lat 70. urodził się ich syn Zbigniew. Wtedy też wykryto u niej mięsaka kości, nawrót choroby nowotworowej nastąpił na jesieni 1980 roku. W nocy z 25 na 26 sierpnia 1982 roku, po dwóch latach walki z chorobą zmarła w Szpitalu Klinicznym w Warszawie przy ul. Szaserów. Odeszła w wieku 46 lat, jej pogrzeb odbył się na cmentarzu ewangelicko-reformowanym w Warszawie.
Sprawdź, jakie zakłady pogrzebowe w Warszawie należą do Grupy Pogotowie Pogrzebowe
Grób Anny German na cmentarzu ewangelicko-reformowanym w Warszawie
Upamiętnienie artystki i przyznane jej odznaczenia
Anna German została odznaczona m.in. Złotym Krzyżem Zasługi (1974) i Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne osiągnięcia artystyczne (1979). We Wrocławiu, w domu, w którym mieszkała German, została odsłonięta tablica upamiętniająca artystkę. W 1987 roku jej imieniem nazwano amfiteatr w Zielonej Górze. Ponadto w 2013 roku w Opolu Prezydent Miasta odsłonił gwiazdę Anny German w Alei Gwiazd Polskiej Piosenki.
Grupa Pogotowie Pogrzebowe