Kolumbaria w Polsce
Polacy coraz częściej decydują się na kremacje, co wiąże się z większym zapotrzebowaniem miejsc na cmentarzach. Kolumbaria są świetnym rozwiązaniem nie tylko finansowym, ale też ekologicznym. Kolumbarium to właściwie ścienna konstrukcja z niewielkimi niszami, w których umieszcza się naczynie z prochami osoby zmarłej. W samej ścianie znajduję się zazwyczaj kilka, a nawet kilkuset komór, jest też na tyle miejsca, by zapalić znicz lub postawić kwiaty. Powód stosowania kolumbarium jest prosty, na polskich cmentarzach brakuje miejsc! Kolumbarium niejako rozwiązuje ten problem, ponieważ w jednym miejscu może spoczywać nawet tysiąc osób.
Trochę historii
Pierwsze na świecie kolumbarium pojawiło się w czasach Augusta w I w. p.n.e. W starożytnym Rzymie był to zwykły rodzaj grobowca, spoczywały tam osoby zazwyczaj połączone więzami rodzinnymi i osobistymi. Sam termin kolumbarium ma związek wizualny ze słowem łacińskim columba, co oznacza gołębica, a cały budynek po prostu przypominał Rzymianom gołębnik. Miejsca na urny najczęściej były zlokalizowane w podziemiach ułożone w piętrowych rzędach i opatrzone marmurowymi tabliczkami z imionami osób starszych. Wzdłuż całych ścian ustawiane były sarkofagi, czyli miejsca pochówku ważnych i zamożnych osób. Wnętrza pomieszczeń były zdobione przeróżnymi freskami, płaskorzeźbami i stiukami. Kolumbaria pojawiły się wtedy ze względu na szybki przyrost liczby mieszkańców Rzymu i rosnące ceny gruntów. Cmentarze stawały się zbyt małe w stosunku do potrzeb, dlatego mieszkańcy szukali najlepszego alternatywnego rozwiązania na pochówek zmarłych w miejskiej przestrzeni. W Europie na większą skalę kolumbaria zaczęły się pojawiać w czasach nowożytnych, przyczyniło się do tego upowszechnienie procesu kremacji.
Problematyka kolumbariów w Polsce
Nasze współczesne cmentarze są uzależnione od prawa, które niestety nie pomaga w rozwoju branży funeralnej. Ustawa z dnia 31 stycznia 1959 roku jest głównym problemem małej ilości kolumbariów. W swoich zapiskach posiada archaiczne przepisy, a co najważniejsze brakuje w niej regulacji dotyczącej budowania nowych kolumbariów. Miasta mają coraz większy problem z rozszerzaniem cmentarzy oraz ze znalezieniem nowych miejsc na pochówek. Z takimi problemami boryka się m.in. Kraków – sprawdź zakłady pogrzebowe w Krakowie. Wybudowanie nowego cmentarza to bardzo długi i kosztowny proces, a często taka inwestycja budzi negatywne emocje wśród społeczeństwa, co prowadzi do wszelakich protestów mieszkańców. Prawo też nie uwzględnia pochówku w innym miejscu niż cmentarz, nie są legalne inne formy jak np. rozsypanie prochów, czy lasy pamięci.
Dlaczego warto wybierać kolumbaria zamiast grobu tradycyjnego?
Kolumbaria są coraz popularniejszą formą składania urn z prochami zamarłego, jest to tańsza alternatywa, a wszystko jest bardziej ekologiczne. Jako iż brakuje również miejsc na cmentarzach lub mają kolosalną cenę za grunt, wydaje się to bardziej ekonomicznym rozwiązaniem. Problemem może okazać się mentalność, większość z nas nadal jest przyzwyczajona do klasycznej formy pochówku, a nawet same kościoły często preferują klasyczny pochówek zamiast kremacji. Jeżeli prawo i nasza mentalność się nie zmienią, pozostaniemy w końcu bez wyboru.
Grupa Pogotowie Pogrzebowego