Każdego z nas spotkała bądź dopiero spotka ta ciężka chwila w której tracimy bliską osobę. Wkrada się rozbicie, smutek, roztargnienie. Niekiedy nie jesteśmy w stanie nawet racjonalnie myśleć z natłoku towarzyszących nam emocji. Moment zgonu to ciężka chwila dla nas wszystkich. Krok po kroku, wyjaśnimy co w takiej sytuacji powinniśmy zrobić.
Zgon w szpitalu
W przypadku, kiedy śmierć nastąpi w szpitalu, lekarz dyżurny wystawia kartę zgonu na miejscu, a ciało pacjenta może być przechowywane w chłodni do 3 dni. Przepisy ustawy o działalności leczniczej o których mowa w art. 28 ust. 1 pkt 2 lit. b mówią o przechowywaniu zwłok nie dłużej niż 72 godziny licząc od godziny w której nastąpiła śmierć. W tym czasie opłaty nie są pobierane. Jednak po upływie tego terminu szpital może naliczać opłaty w związku z przechowywaniem ciała.
Zgon w domu
W przypadku zgonu w miejscu innym niż szpital np.: w domu, wzywamy karetkę pogotowia. Od lekarza otrzymujemy kartę zgonu która jest ważnym elementem w dalszych czynnościach. Jednak nie zawsze z ekipą karetki podróżuje lekarz i w takich przypadkach otrzymujemy kartę informacyjną zamiast karty zgonu. Powinniśmy wtedy udać się do przychodni rodzinnej celem otrzymania prawidłowej karty. Jak wspominaliśmy, jest ona niezbędna, ponieważ zakład pogrzebowy może odebrać ciało wyłącznie po otrzymaniu karty zgonu. W obecnej sytuacji panującego koronawirusa, na przyjazd zakładu pogrzebowego, zdarza się że trzeba czekać aż 6 godzin. W tym miejscu warto nadmienić, że dodatkowe opłaty, o których już wspomnieliśmy, w związku z przechowywaniem ciała, mają zastosowanie nie tylko w szpitalach. Zobligowane do pobierania dodatkowych opłat jako podmioty lecznicze są także zakłady pogrzebowe, w rozumieniu art. 4 pkt 1 ustawy o działalności leczniczej. Wracając jednak do meritum.
Mamy kartę zgonu. Co dalej?
Kiedy posiadamy już kartę zgonu, musimy udać się do miejscowego Urzędu Stanu Cywilnego celem otrzymania skróconego aktu zgonu, który zgodnie z Ustawą z dnia 16 listopada 2006r. o opłacie skarbowej ( Dz. U. z 2012r. ,poz.1282 t.j. ze zm.) podlega zwolnieniu z opłat. Pamiętajmy jednak o niezbędnych dokumentach jakie musimy mieć przy sobie, aby taki akt otrzymać tj. :
- karta zgonu,
- dokument stwierdzający zgon wystawiony przez lekarza,
- dowód tożsamości osoby zmarłej,
- dowód tożsamości osoby zgłaszającej zgon.
Gdy dostaniemy w/w akt, wtedy możemy złożyć wniosek o zasiłek pogrzebowy który wynosi 4 tysiące złotych, a o którym szerzej już pisaliśmy.
Z otrzymanym aktem zgonu, możemy udać się do odpowiedniego zakładu pogrzebowego i w dalszych krokach ustalić szczegóły ceremonii. Podczas takiej wizyty ustalamy koszty pogrzebu ale również dokonujemy wszelakich wyborów poprzez wybór trumny czy odzieży dla zmarłej osoby. Jeżeli chcemy zgłębić temat stroju zajrzyjmy do poniższego artykułu.
Jaki strój przygotować dla osoby zmarłej?
Aby w tym ciężkim dla nas czasie nie biegać po urzędach, wiele zakładów wyszło naprzeciw tym wymaganiom i oferują kompleksowe usługi pogrzebu zaliczając w to dokonanie wszelkich formalności na postawie otrzymanego upoważnienia od rodziny. Często zakłady pogrzebowe dają tzw. „kredyt” swoim klientom, zanim Ci dostaną przysługujący im zasiłek pogrzebowy. Ponadto, pojawiły się także nowe usługi świadczone przez zakłady. Dojeżdżają oni np.: do osób starszych, które muszą zorganizować pogrzeb, po to aby nie fatygowali się do ich siedziby i dokonali formalności w domu.
Jak widzimy, kroki od chwili zgonu do ustalenia ceremonii pogrzebowej nie są wcale takie trudne. Aczkolwiek, kiedy spotyka nas ten trudny moment i racjonalne myślenie graniczy niekiedy z cudem, warto jest sięgnąć po nasz artykuł, aby choć trochę sobie wtedy pomóc.
Grupa Pogotowie Pogrzebowe