fbpx
Pogotowie Pogrzebowe

Miejsce na Twój zakład pogrzebowy

Tutaj może wyświetlać się Twój zakład pogrzebowy

Dodaj Zakład

Pogotowie Pogrzebowe w Żurominie

Pogotowie Pogrzebowe gwarantuje najwyższej jakości usługi pogrzebowe w Żurominie. Dzięki nam mogą Państwo szybko zgłosić pogrzeb i skontaktować się z zaufanym zakładem pogrzebowym w okolicy bez konieczności szukania go na własną rękę. Wystarczy wybrać numer 801 12 12 12, a nasi pracownicy, pozostający do dyspozycji całodobowo, przez cały tydzień, pomogą w organizacji pogrzebu, transporcie zwłok i w każdej sprawie związanej z pochówkiem. Zakłady współpracujące z nami oferują:

  • Transport zwłok w obrębie całego kraju;
  • Sprowadzanie zwłok z zagranicy w jak najkrótszym czasie;
  • Załatwianie formalności w USC i ZUS-ie;
  • Kosmetykę pośmiertną i sprzedaż ubrań żałobnych;
  • Sprzedaż akcesoriów pogrzebowych tj. trumien, urn, krzyży i tabliczek;
  • Organizację tradycyjnego pochówku w każdym obrządku lub kremację;
  • Oprawę muzyczną i florystyczną.

Cmentarze w Żurominie

W Żurominie znajdują się dwa cmentarze:

  • Cmentarz parafialny – zlokalizowany jest przy ul. Lidzbarskiej 50A. Zarządcą nekropolii jest Parafia pw. św. Antoniego z Padwy.
  • Cmentarz żydowski – znajduje się przy ul. Żeromskiego. Dokładna data powstania cmentarza nie jest pewna. Najwcześniejsze dokumenty potwierdzające jego istnienie, pochodzą z 1859 roku, ale przyjmuje się, że powstał prawdopodobnie niedługo po zorganizowaniu się lokalnej gminy wyznaniowej w latach 40. XIX wieku. Po drugiej wojnie światowej kirkut został zaniedbany i zarósł. W 2009 roku z inicjatywy Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego oraz Żydów pochodzących z Żuromina rozpoczęto renowację cmentarza, która potrwała do 5 lipca 2009 roku. W 2011 roku obyło się uroczyste odsłonięcie dwóch tablic pamiątkowych z nazwiskami rodzin żydowskich mieszkających w Żurominie przed II wojną światową.

Krematorium w Żurominie

W Żurominie nie funkcjonują żadne krematoria. Zakłady pogrzebowe prowadzące działalność w tej miejscowości korzystają z krematoriów zlokalizowanych w innych miastach województwa mazowieckiego.

Historia i opis miasta

Początki osiedlania się na terenach Żuromina sięgają XI wieku, ale miejscowość otrzymała prawa miejskie dopiero w 1767 roku. Od 1703 r. miasto stało się własnością Zamoyskich i przeżywało wtedy swój gwałtowny rozwój. Michał Zdzisław Zamoyski ufundował drewniany kościół w 1714 roku, a w 1718 sprowadził jezuitów. Liczne pielgrzymki sprawiły, że pojawiła się potrzeba wybudowania nowego murowanego kościoła, ale prace przerwała w 1773 roku sekularyzacja zakonu. Budynek dokończyli w 1785 roku franciszkanie reformaci. 24 lipca 1794 roku miasto spłonęło w pożarze, z którego ocalało 8 domów i wyżej wspomniany murowany kościół. Podczas zaborów miasto podupadło. Dużo mieszkańców było bezrobotnych, a brak infrastruktury kanalizacyjnej i wodnej przyczynił się do wielu chorób. W 1905 roku Żuromin stał się parafią, która do dziś słynie z cudownego obrazu Matki Boskiej mającego uzdrawiającą moc.

Podczas wojen światowych miasto znalazło się na uboczu działań wojennych, ale nie uniknęło zniszczeń. Z miasta wysiedlono ok. 2500 Żydów, rozebrano ich domy, a mieszkańcy zmuszani byli do robót na terenie miasta. Po wojnie miasto było zaniedbane, ale jego rozwój zapoczątkowało lokowanie w nim fili zakładów z innych miast.

Masz pytania?

Pogotowie Pogrzebowe

Skontaktuj się z naszym działem pomocy

Całodobowa Infolinia

801 12 12 12

881 280 205

801 12 12 12   Infolinia Pogotowie Pogrzebowe