fbpx
Pogotowie Pogrzebowe

kartuski

Pogotowie Pogrzebowe

Jest Ci smutno i nie wiesz co zrobić, bo straciłeś kogoś bliskiego? Pozwól nam zadbać o Twój spokój. Zadzwoń do nas, my na pewno Ci pomożemy. 801 12 12 12 – całodobowo.

Witéj w powiecie kartuskim!

Zapewne Twoja obecność tutaj jest nieprzypadkowa i wiąże się z utratą bliskiej Ci osoby. Wiemy jak trudny to dla Ciebie czas, jesteśmy właśnie po to, żeby Ci pomóc. Dołożymy wszelkich starań, by wesprzeć cię w dopełnianiu koniecznych spraw związanych z organizacją ostatniego pożegnania Twojego bliskiego.

Firmy pogrzebowe w powiecie kartuskim

Na terenie powiatu kartuskiego istnieją zakłady pogrzebowe o szerokim zakresie działalności, które służą swoją pomocą i wiedzą. Wiodącym, liderem na lokalnym rynku jest Pan Henryk Pioch. Niemniej jednak istnieją również inne firmy, które świadczą wysokiej jakości usługi i z zaangażowaniem pomogą Państwu przejść przez ten niełatwy czas. Możemy do nich zaliczyć: Zakład Pogrzebowy Święty Józef, Usługi Pogrzebowe Salvator, Usługi Pogrzebowe Bielawa, Usługi Grabarskie Lis Barbara.

Kartuskie tradycje pogrzebowe

Miasto Kartuzy, będące stolicą powiatu, wzięło swoją nazwę od średniowiecznego Zakonu Kartuzów, założonego w 1381 roku przez Jana z Rusocina. Bractwo słynie z bardzo surowej reguły. Zakonnicy przywiązują wielką wagę do tradycji i swoich zasad.

Kościół Wniebowzięcia NMP w Kartuzach

Powiat kartuski to wyjątkowy region, na którym odcisnęły się wieki historii. Jest zamieszkały w większości przez Kaszubów, zwanych „ludziami pogranicza”, którzy od dawna żyli na terenach ścierania się kultury słowiańskiej i germańskiej. Język kaszubski to oficjalnie jedyny regionalny język w Polsce. W wielu miejscowościach możemy spotkać dwujęzyczne tabliczki informacyjne, a stacje radiowe nadają również w języku kaszubskim.

W XVIII wieku na Pomorzu pojawiła się tabaka. Kaszubi upodobali ją sobie tak bardzo, że tradycją stało się rogarstwo, czyli praktyka wyrabiania tabakier z rogów bydlęcych lub bursztynu. Jest ona dla Kaszubów tak ważna, że gdy Unia Europejska planowała zakazać sprzedaży tabaki, na Kaszubach zawrzało. Wywołało to protesty społeczności, które ostatecznie doprowadziły do zrezygnowania z tego zakazu.

Mieszkańcy powiatu kartuskiego mogą się kojarzyć z osobami upartymi, pracowitymi i przywiązanymi do ziemi i tradycji. Również w tak delikatniej sferze jak pochówek bliskich liczy się dla nich tradycja. Chociaż aktualnie coraz mniej pogrzebów odprawianych jest prawdziwie po kaszubsku, posiadają bardzo wyjątkowe tradycje związane z obrzędami pogrzebowymi. Śmierć na Kaszubach nie przychodzi po cichu, wierzono, że zwiastują ją niepokojące hałasy, zatrzymanie się zegara, czy też spadające ze ściany obrazy.

Kiedyś jednym z najbardziej popularnych zwyczajów pogrzebowych na Kaszubach była Pusta Noc. Polegała ona na wspólnej modlitwie w intencji Zmarłego. W tym samym czasie trumna znajdowała się w innym pomieszczeniu. Wszystko po to, aby Zmarły nie powrócił na ziemię pod postacią wieszczy.

Kaszëbi przywiązaniem do rodzimej kultury wyróżniają się także obecnie, chociaż aktualnie w coraz mniejszy stopniu ich tradycje pogrzebowe różnią się od tych praktykowanych w innych częściach kraju.

Według „Weryfikatora Pogrzebowego” najwyżej ocenianą firmą pogrzebową w powiecie kartuskim są Usługi Pogrzebowe Henryk Pioch.

Masz pytania?

Pogotowie Pogrzebowe

Skontaktuj się z naszym działem pomocy

Całodobowa Infolinia

801 12 12 12

881 280 205

801 12 12 12   Infolinia Pogotowie Pogrzebowe