fbpx
Pogotowie Pogrzebowe

Zakład Pogrzebowy HENRYK PIOCH Kartuzy

ul. Plac Świętego Brunona 4, 83-300 Kartuzy

801 12 12 12

601 658 138

Usługi Pogrzebowe Henryk Pioch – profesjonalna i natychmiastowa pomoc w sprawie pogrzebu.

Zobacz

Pogotowie Pogrzebowe w Kartuzach

Herb miasta KartuzyKartuzy to kaszubskie miasto położone w województwie pomorskim. Usytuowane jest nad zespołem jezior rynnowych Pojezierza Kaszubskiego. W skład jezior kartuskich wchodzą: Jezioro Karczemne, Jezioro Klasztorne Duże, Klasztorne Małe i Mielenko. Miasto zajmuje powierzchnię 6,8 km², a liczba ludności wynosi ponad 14 tysięcy mieszkańców. W 1923 roku Kartuzy uzyskały prawa miejskie.

Przed II wojną światową miasto było dobrze znane z rozwiniętego przemysłu rolno-spożywczego. W latach 50. XX wieku duże znaczenie zaczął mieć przemysł drzewny, w szczególności Wytwórnia Mebli Szkolnych, która z czasem została sprywatyzowana i przekształcona w Fabrykę Pomocy Naukowych. Przedsiębiorstwo do dziś zajmuje się produkcją wyposażenia meblowego dla szkół na każdym szczeblu edukacji, a także realizuje projekty dla innych instytucji. Kartuzy znane są także z przetwórstwa runa leśnego.

W mieście krzyżują się drogi wojewódzkie nr 228, 224 i 211, a także znajduje się jedna stacja kolejowa. W pobliżu Kartuz mieści się także Port Lotniczy Gdańsk-Rębiechowo. Miasto uznawane jest za stolicę Kaszub. Wiele bogatych zbiorów muzealnych dotyczących kultury kaszubskiej można obejrzeć w Muzeum Kaszubskim, które znajduje się przy ulicy Kościerskiej 1. Cennym zabytkiem sakralnym, który znajduje się w mieście, jest Kolegiata Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Charakterystyczną cechą świątyni jest dach przypominający wieko trumny. Ponadto zwiedzić można Erem, czyli klasztor pustelniczy, który pochodzi z 1400 roku. Wart uwagi jest również średniowieczny refektarz klasztorny, w którym obecnie znajduje się Galeria Sztuki Refektarz.

Sprawdzone Zakłady Pogrzebowe Kartuzy

Pogotowie Pogrzebowe w Kartuzach i w całym powiecie kartuskim współpracuje z profesjonalną firmą funeralną. Zakład Pogrzebowy Henryk Pioch Kartuzy zapewnia kompleksowe usługi pogrzebowe oraz wsparcie i pomoc Rodzinie w tym trudnym dla niej czasie. Pracownicy zakładu ze szczególną starannością realizują ceremonie ostatniego pożegnania. Ogromna wiedza, wieloletnie doświadczenie, a także nowoczesne zaplecze techniczne pozwala na to, aby każdy pogrzeb był dostosowany do oczekiwań bliskich Osoby Zmarłej. Pracownicy są dyspozycyjni codziennie, o każdej porze, wykonują transport zwłok z każdego wskazanego miejsca, również za granicą. Z zaangażowaniem pomagają także w dopełnieniu wszystkich spraw w urzędach i innych instytucjach. Dodatkowo płatności za wykonane przez zakład usługi mogą zostać skredytowane, a następnie rozliczone w ramach otrzymanego zasiłku pogrzebowego. Wszystkie niezbędne utensylia pogrzebowe takie jak urny, trumny, a także szereg dewocjonaliów można kupić w siedzibie zakładu pogrzebowego.

Cmentarze na terenie Kartuz

Przed II wojną światową Kartuzy były siedzibą jednej z największych gmin żydowskich na Pomorzu. Na terenie miasta mieściła się nieistniejąca już synagoga oraz cmentarz żydowski. Kirkut został założony w XIX wieku. Do dzisiaj nie zachowały się również cmentarz przy kościele pw. Świętej Katarzyny, gdzie obecnie znajduje się park im. Solidarności. Do naszych czasów nie dotrwał też cmentarz ludności protestanckiej, który funkcjonował w latach 1862-1968. Miejsce po nim upamiętnia kamień znajdujący się w parku im. Aleksandra Majkowskiego.

W Kartuzach mieszczą się dwa cmentarze rzymskokatolickie. Jeden z nich znajduje się przy parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, który powstał w XIX wieku. Najnowszym cmentarzem w mieście jest cmentarz na Bilowie.

Krematorium w Kartuzach

W miejscowości Kartuzy nie ma krematorium, zakłady pogrzebowe z tego terenu współpracują ze spopielarniami zwłok znajdującymi się w innych miejscowościach województwa. Najbliższe z nich znajduje się w Gdańsku, jest to Krematorium Zieleń.

Masz pytania?

Pogotowie Pogrzebowe

Skontaktuj się z naszym działem pomocy

Całodobowa Infolinia

801 12 12 12

881 280 205

801 12 12 12   Infolinia Pogotowie Pogrzebowe