Pogotowie Pogrzebowe w Brodnicy
Brodnica to miasto położone po obu stronach rzeki Drwęca w województwie kujawsko-pomorskim. Leży na terenie Pojezierza Brodnickiego, które jest wyjątkowo atrakcyjnym turystycznie regionem. W jego obrębie znajduje się Brodniki Park Krajobrazowy. Liczba ludności miasta wynosi ponad 28 tysięcy mieszkańców, a powierzchnia to 23,15 km². Jednym z największych zakładów przemysłowych działających na tym terenie jest Wasiak S.A. Firma zajmuje się produkcją komponentów dla potrzeb przemysłu motoryzacyjnego. Z kolei w sektorze spożywczym wyróżnia się producent wyrobów czekoladowych Vobro, a także Brodnickie Zakłady Żelatyny. W mieście działa także przemysł odzieżowy, drzewny, meblarski oraz poligraficzny i opakowaniowy. Przez Brodnicę przebiega droga krajowa nr 15, miasto otacza także obwodnica. Z uwagi na położenie nad szeroką rzeką, w mieście znajduje się pięć mostów drogowych, dwa kolejowe, a także kładki dla pieszych. Do najważniejszych zabytków należą: gotycki Kościół św. Katarzyny, ruiny zamku krzyżackiego, jak również fragment ratusza z XIV wieku.
Sprawdzone Zakłady Pogrzebowe Brodnica
Pogotowie Pogrzebowe w Brodnicy zaufało zakładowi pogrzebowemu, który ma wieloletnie doświadczenie w branży funeralnej. Zakład Pogrzebowy Memento Mori Brodnica świadczy kompleksowe usługi pogrzebowe. Zespół doświadczonych pracowników swoją codzienną posługę na rzecz Osób Zmarłych traktuje jako misję i możliwość pomocy tym, którzy muszą mierzyć się ze stratą najbliższych. Doświadczeni kierowcy dyspozycyjni są przez całą dobę, aby natychmiast po otrzymaniu zgłoszenia, mogli zareagować i przetransportować ciało z każdego wskazanego miejsca. Personel dopełnia także wszystkich niezbędnych formalności w USC, ZUS-ie i KRUS-ie oraz ustala wszelkie kwestie w kancelarii parafialnej i u administratora cmentarza. Dzięki wielokrotnym szkoleniom z zakresu tanatokosmetyki Osoba Zmarła zostaje profesjonalnie przygotowana do ostatniego pożegnania z bliskimi i Rodziną. Dodatkowo osoba organizująca pogrzeb może liczyć na:
- pomoc w przygotowaniu i rozwieszeniu klepsydr pogrzebowych,
- zakup na miejscu wszystkich niezbędnych utensyliów: trumny, urny, krzyże, tabliczki nagrobne, a także odzież dla Osoby Zmarłej,
- możliwość wykonania kremacji i przygotowanie pochówku urnowego,
- możliwość przygotowania oprawy kwiatowej, muzycznej, a także foto i video,
- pomoc w organizacji stypy, która zwyczajowo odbywa się po pogrzebie.
Cmentarze na terenie Brodnicy
Jednym z najstarszych cmentarzy na terenie Brodnicy był cmentarz ewangelicki, który obecnie już nie istnieje. Powstał pod koniec XVI wieku i znajdował się w miejscu, w którym obecnie mieści się Plac Erazma Glicznera. Nekropolia została zamknięta w 1798 roku z powodu jej przepełnienia, a nowy cmentarz utworzono na Piaskach. Mieścił się przy ulicy Sądowej i działał do 1956 roku. Jedynym nagrobkiem, który po nim ocalał, jest grób w kształcie kamiennej piramidy, w którym został pochowany znany brodnicki lekarz. W 2001 roku na terenie byłego cmentarza postawiono pamiątkowy obelisk. Z kolei Cmentarz Żydowski w Brodnicy mieścił się przy ulicy Podgórnej, został założony pod koniec XVIII wieku, niestety do czasów obecnych nie zachował się po nim żaden ślad. Również Cmentarz Wojskowy położony przy ulicy Świerkowej jest aktualnie nieczynny.
Cmentarzami, które po dziś dzień funkcjonują na terenie miasta, są Cmentarz Parafialny oraz Cmentarz Komunalny. Cmentarz Parafialny położony jest przy ulicy Sądowej i podlega pod Parafię św. Katarzyny. Powstał w 1805 roku i jest największą nekropolią w mieście, na której nadal dokonuje się pochówków. Cmentarz Komunalny założono pod koniec XX wieku, zlokalizowany jest u zbiegu ulicy gen. Stanisława Maczka, a także Alei Józefa Piłsudskiego. Jest to drugi co do wielkości działający cmentarz w mieście.
Krematorium w Brodnicy
W mieście Brodnica nie funkcjonuje spopielarnia zwłok, zakłady pogrzebowe oferujące usługi kremacji, współpracują w tym aspekcie z krematoriami, które funkcjonują w innych miastach województwa kujawsko-pomorskiego.