fbpx
Pogotowie Pogrzebowe

Zakład Pogrzebowy SAMSON Złotoryja

ul. Cmentarna 4, 59-500 Złotoryja

801 12 12 12

76 745 70 70

Kompleksowe i profesjonalne usługi pogrzebowe w Złotoryi zapewnia Zakład Pogrzebowy Samson.

Zobacz

Pogotowie Pogrzebowe w Złotoryi

Pogotowie Pogrzebowe zapewnia pomoc w organizacji pogrzebu mieszkańcom Złotoryi. Mogą oni pod numerem 801 12 12 12 zgłosić usługę pogrzebu, a także uzyskać pomoc w sprawach okołopogrzebowych. Po krótkiej rozmowie z naszym doradcą pogrzebowym Klienci zostaną przekierowani do odpowiedniego zakładu pogrzebowego działającego w okolicy.

Sprawdzone zakłady pogrzebowe Złotoryja

Dom pogrzebowy, z którym współpracujemy na tym terenie, odznacza się wysoką jakością świadczonych usług. Zakład Pogrzebowy Samson Złotoryja ma w ofercie pełną organizację uroczystości pogrzebowych, a także wsparcie na każdym etapie pochówku. Do oferowanych przez niego usług należą:

  • całodobowy transport ciała,
  • sprowadzanie ciała z zagranicy,
  • kosmetyka pośmiertna i przygotowywanie ciała do pogrzebu,
  • sprzedaż odzieży pogrzebowej i akcesoriów pogrzebowych,
  • sprzedaż trumien i urn,
  • zapewnienie oprawy muzycznej i audiowizualnej,
  • poprowadzenie pogrzebu świeckiego przez mistrza ceremonii,
  • przygotowywanie wieńców i wiązanek,
  • a także załatwianie formalności w ZUS-ie i USC w imieniu Rodziny Zmarłego.

Wg danych z 31.12.2019 Złotoryja liczy 15 496 mieszkańców i zajmuje powierzchnię 11,51 km². Miasto ma bogatą, wieloletnią historię. Złotoryja prawa miejskie otrzymała w 1211 i stanowi najstarsze polskie miasto z lokacją na prawie magdeburskim. Swoją nazwę zawdzięcza złożom złota, które były przyczyną osiedlenia się tu niemieckich górników w XII wieku. Miasto rozwinęło się w XVI wieku, ale w wyniku klęsk żywiołowych i wojny trzydziestoletniej w XVII wieku utraciło na znaczeniu. Po II wojnie światowej zostało włączone do Polski. Nawiązując do tradycji, od 1992 roku funkcjonuje w nim Polskie Bractwo Kopaczy Złota. Corocznie organizuje ono Mistrzostwa Polski w Płukaniu Złota, a w 2000 i 2011 organizowało mistrzostwa świata.

Złotoryja_Kościół_Narodzenia_NMP

Cmentarze znajdujące się w Złotoryi

W Złotoryi znajdziemy dwa cmentarze. Są to:

Cmentarz komunalny – mieści się przy ul. Cmentarnej 8. Jego zarządcą jest Zakład Usług Pogrzebowych Grzegorz Stafisz. Cmentarz prawdopodobnie istnieje od XIII wieku. W 1591 roku dokonano jego poszerzenia i z tej okazji upamiętniono tę datę na bramie wejściowej. Do końca II wojny światowej na wzniesieniach chowano protestantów, a z kolei w niższych partiach cmentarza katolików. W latach 60. rozebrano większość niemieckich nagrobków. Do czasów obecnych zachowało się 14 mauzoleów rodzinnych z XIX w.

Mauzolea_cmentarz_w_Złotoryi

Cmentarz żydowski – istniał przy ul. Mittelstraße (dzisiejsza ul. Kardynała Stefana Wyszyńskiego). Przypuszczalnie został założony w XIX wieku w momencie dużego napływu ludności żydowskiej do Złotoryi i miał kształt wydłużonego prostokąta. Ogrodzony był murem z piaskowca, a za jego główne wejście służyła kostnica. Funkcjonował do lat 30. XX wieku. Po II wojnie światowej kirkut przeszedł na własność polskiej gminy żydowskiej i miał wtedy powierzchnię 0,15 ha. Ostatni pogrzeb miał miejsce w 1947 roku. Był to pochówek Natana Chojnackiego. W 1973 roku podjęto decyzję o likwidacji nekropolii. Rozebrano mur i wywieziono macewy. W 2008 roku wydobyto resztki macew, które zostały użyte do budowy murku postawionego przy Alei Miłej.

Krematorium w Złotoryi

W Złotoryi nie ma krematorium. Zakłady wykonujące kremację korzystają z krematoriów zlokalizowanych w najbliższej okolicy.

Masz pytania?

Pogotowie Pogrzebowe

Skontaktuj się z naszym działem pomocy

Całodobowa Infolinia

801 12 12 12

881 280 205

801 12 12 12   Infolinia Pogotowie Pogrzebowe