fbpx
Pogotowie Pogrzebowe
image/svg+xml

warmińsko-mazurskie

Pogotowie Pogrzebowe

Jest Ci smutno i nie wiesz co zrobić, bo straciłeś kogoś bliskiego? Pozwól nam zadbać o Twój spokój. Zadzwoń do nas, my na pewno Ci pomożemy. 801 12 12 12 – całodobowo.

Sprawdzone zakłady pogrzebowe  warmińsko mazurskie

801 12 12 12 to numer, pod którym można zgłosić usługę pogrzebu lub transportu zwłok. Infolinia Pogotowie Pogrzebowe funkcjonuje na terenie całego kraju. W województwie warmińsko-mazurskim współpracuje z wieloma zakładami pogrzebowymi, tak by móc nieść pomoc w każdym miejscu, z którego otrzyma zgłoszenie.

Pogotowie Pogrzebowe w województwie warmińsko mazurskim

Województwo warmińsko mazurskie to województwo położone w północnej i wschodniej części Polski, jego powierzchnia zajmuje 24 173,47 km2 , a liczba mieszkańców wynosi ponad 1,42 mln osób. Siedzibą wojewody, a także siedzibą władz samorządu województwa jest miasto Olsztyn. Województwo warmińsko-mazurskie obejmuje 50 miast, dzieli się na 19 powiatów, 116 gmin w tym 16 gmin miejskich, 34 gminy miejsko-wiejskie i 66 gmin wiejskich. W województwie zlokalizowane są 2 miasta na prawach powiatu – Olsztyn i Elbląg.

Województwo rozwija się pod względem gospodarczym, główną gałęzią gospodarki jest tutaj przemysł spożywczy, oponiarski, drzewny i oczywiście turystyka. W Olsztynie zlokalizowane są jedne z większych firm przemysłu spożywczego w Polsce – Grupa Indykpol, Polmlek oraz Browar Kormoran. W mieście funkcjonuje także fabryka opon Michelin, a także firmy takie jak Mebelplast czy Mazur Comfort. W Elblągu, drugim mieście na prawach powiatu, rozwija się głównie przemysł ciężki, produkcja turbin parowych i gazowych. Na terenie tego miasta z Grupą Pogotowie Pogrzebowe współpracuje Zakład Pogrzebowy DĘBICA Elbląg. Województwo warmińsko-mazurskie jest dobrze zorganizowane pod względem transportu – przebiegają tędy dwie trasy europejskie – E77 i E28. Pierwsza trasa biegnie przez Polskę w kierunku północ-południe, druga z kolei wschód-zachód. Przez obszar województwa przebiegają również drogi ekspresowe, wiele dróg krajowych i bardzo duża ilość dróg wojewódzkich. Na terenie województwa zlokalizowane są 4 porty morskie – w Elblągu, we Fromborku, Nowej Pasłęce i Tolkmicku. Zachęcamy do sprawdzenia firmy pogrzebowej działającej na terenie jednego z wymienionych miast – zakłady pogrzebowe Elbląg. Dodatkowo, w województwie znajduje się międzynarodowy port lotniczy Olsztyn-Mazury, a także kilka lotnisk sportowych i nieczynnych już lotniczych baz wojskowych.

Województwo warmińsko mazurskie jest bardzo bogatym rejonem pod względem turystyki i przyrody. Znane jest z Krainy Wielkich Jezior. Największe jeziora województwa i jednocześnie całej Polski to Śniardwy i Mamry. Jednym z cenniejszych miejsc pod względem przyrodniczym jest Mazurski Park Krajobrazowy  – jest on jednym z największych w Polsce, jego powierzchnia obejmuje teren 536,55 km2. Na terenie parku leży jezioro Śniardwy, a także wiele mniejszych, np. Bełdany, Mokre, Łuknajno, Warnołty. Na terenie parku znaleźć można jelenie, sarny, lisy, łosie, wilki szare, a także gronostaje, borsuki i bobry. Z ptactwa, w parku występują między innymi bieliki, rybołowy, bocian biały i czarny, a także cietrzewie, puchacze, czaple i krzywodzioby świerkowe. Województwo to poza niewątpliwymi walorami przyrodniczymi, posiada również bogate walory turystyczne, obfituje w różnorodne zabytki, zwłaszcza obiekty powojenne, obronne, pozostałości twierdz i zamków.

Jednym z obiektów wartych uwagi jest Twierdza Boyen, zlokalizowana w zachodniej części Giżycka. Twierdza, wybudowana na kształt gwiazdy z  polecenia króla Fryderyka Wilhelma IV, wykorzystywana była w czasie I i II Wojny Światowej. Na terenie twierdzy funkcjonował szpital polowy, znajdował się tam również ośrodek szkoleniowy dla oficerów Rosyjskiej Armii Wyzwoleńczej, a także laboratorium badające żywność dostarczaną do „Wilczego Szańca”. Wilczy Szaniec jest drugą, niewątpliwie rozpoznawalną na mapie województwa atrakcją. To była kwatera główna Adolfa Hitlera, a także Naczelnego Dowództwa Sił Zbrojnych. Kompleks bunkrów będący niegdyś miejscem wielu narad  sztabu głównego, obecnie jest udostępniony do zwiedzania, znajduje się tam również muzeum.

W Olsztynie zabytkiem wartym odwiedzenia jest Zamek Kapituły Warmińskiej – budowla powstała w latach 1346-1352, wybudowana jest w stylu gotyckim. Administratorem kapituły był kiedyś Mikołaj Kopernik, obecnie jedną z niewielu pamiątek po nim jest oryginalna tablica astronomiczna. Budynek obecnie pełni funkcję Muzeum Warmii i Mazur. Obiektem wpisanym na listę zabytków nieruchomych województwa warmińsko-mazurskiego, również wartym uwagi, są Mosty w Stańczykach, zwane również Akweduktami Puszczy Rominckiej. Są to dwa dawne mosty kolejowe pochodzące z lat 1917-1918, jedne z najwyższych w Polsce. Pod akweduktami przepływa rzeka Błędzianka, całość będąca idealnym przykładem dawnej infrastruktury kolejowej, pięknie komponuje się ze wspaniałym, malowniczym mazurskim krajobrazem.

Masz pytania?

Pogotowie Pogrzebowe

Skontaktuj się z naszym działem pomocy

Całodobowa Infolinia

801 12 12 12

881 280 205

801 12 12 12   Infolinia Pogotowie Pogrzebowe