fbpx
Pogotowie Pogrzebowe

Miejsce na Twój zakład pogrzebowy

Tutaj może wyświetlać się Twój zakład pogrzebowy

Dodaj Zakład

Pogotowie Pogrzebowe w Wejherowie

Osoby z Wejherowa i okolic, aby zgłosić pogrzeb, mogą zadzwonić na naszą całodobową infolinię pod numer 801 12 12 12. Nasi pracownicy są dostępni przez cały tydzień, aby pomóc Państwu w tym trudnym czasie. Po otrzymaniu zgłoszenia zawiadomimy odpowiedni zakład pogrzebowy i pomożemy w dopełnieniu formalności. Dzięki nam mogą być Państwo spokojni, ponieważ podejmujemy współpracę tylko z godnymi zaufania firmami funeralnymi. Zapewnimy:

  • transport zwłok – zarówno krajowy, jak i międzynarodowy;
  • kosmetykę pośmiertną;
  • sprzedaż odzieży pogrzebowej;
  • sprzedaż dewocjonaliów i akcesoriów – m.in. krzyże, tabliczki, trumny, urny;
  • oprawę florystyczną i muzyczną;
  • załatwienie formalności za Państwa w ZUS-ie i USC.

Cmentarze w Wejherowie

  1. Cmentarz Śmiechowski – mieści się w dzielnicy Śmiechowo przy ul. Księdza Edmunda Roszczynialskiego. Powstał w 1942 roku, gdy z powodu zapełnienia się Starego Cmentarza, Niemcy wyznaczyli teren na nowy cmentarz. W latach 1949–1959 nekropolia miała charakter katolicki, ale obecnie jest cmentarzem komunalnym pomimo tego, że jego zarządcą nadal jest Parafia Świętej Trójcy w Wejherowie. Na początku lat osiemdziesiątych na cmentarzu zbudowano kostnicę. Następnie doprowadzono do cmentarza wodę i elektryczność, główną aleję wylano asfaltem, postawiono nowe ogrodzenie, a niedawno zamontowano odnowione oświetlenie. W tym momencie jest to jedyny czynny cmentarz w Wejherowie i zaczyna na nim brakować miejsca ze względu na to, że rozbudowę nekropolii utrudniają wzgórza, które otaczają cmentarz.
  2. Stary cmentarz – położony jest przy ul. 3 Maja. Jest cmentarzem wyznaniowym, katolickim pod zarządem Parafii Świętej Trójcy w Wejherowie. Powstał w 1822 roku na terenie podarowanym przez wdowę Karolinę Rogocką, w związku z zapełnieniem się lokalnych cmentarzy przykościelnych i zmianą zwyczajów pogrzebowych – ze względów sanitarnych od drugiej połowy XVIII wieku zaczęto budować cmentarze z dala od skupisk ludności. W międzyczasie cmentarz był wielokrotnie powiększany. Większe remonty miały miejsce w 1859, gdy wykonano nowe ogrodzenie i studnię, w 1879 roku, gdy posadzono nowe drzewa i w 1898 roku, gdy zrobiono żelazną bramę. Podczas dwudziestolecia międzywojennego zbudowano na nim kostnicę. Rozbudowała trwała do 1942 roku, gdy niemieckie władze okupacyjne podjęły decyzję o utworzeniu nowego cmentarza. W 1956 roku Kuria Biskupia w Pelplinie zadecydowała o zamknięciu cmentarza.
  3. Cmentarz żołnierzy radzieckich – jest otoczony drzewami na polanie przy ul. Księdza Edmunda Roszczynialskiego. Spoczywa na nim 728 żołnierzy radzieckich poległych w czasie walk pod Wejherowem.
  4. Cmentarz przy kościele pw. Świętej Trójcy – funkcjonował od 1644 roku do jego zapełnienia w XIX wieku. Miał kształt prostokąta o wymiarach 130 × 70 metrów. Na jego obszarze znajdowała się kostnica. Po zamknięciu uległ dewastacji. W latach 1926-1928 zdemontowano mur i kostnicę oraz uporządkowano teren nekropoli. Obecnie w miejscu cmentarza znajduje się skwer Jana Pawła II, na którym stoi Krzyż Pamięci i kapliczka.
  5. Cmentarz przy kościele klasztornym św. Anny – założony w 1651 roku na południowej części przykościelnego placu. Miał kształt prostokąta o wymiarach 30 × 60 metrów. Na początku przeznaczony był do chowania zakonników, później pełnił funkcję drugiego cmentarza parafialnego do 1834 roku. Wtedy to właśnie władze pruskie wypędziły zakonników z zakonu i cmentarz został zamknięty. Korzystając z jego terenu, powiększono plac kościoła i zbudowano szkołę domu Sióstr Zakonnych Zmartwychwstania Pańskiego.
  6. Cmentarz ewangelicki – założony w 1823 roku w zachodniej części miasta. Teren nekropolii wynosił 150 × 70 metrów i był na tyle duży, że żadne powiększanie cmentarza nie było konieczne. Ogrodzony i zasadzony drzewami funkcjonował do 1951 roku. Obecnie na terenie cmentarza jest park.
  7. Cmentarz choleryczny – założony w 1831 roku w celu pochowania ludzi zmarłych na epidemię cholery przyniesioną przez wojska pruskie.
  8. Cmentarz Zakładu Opiekuńczego – powstał w 1884 roku w celu grzebania na nim pacjentów zakładu. Posiadał kostnicę, brukowaną aleję i żelazną bramę. Było na nim ponad 700 grobów o podobnych pomnikach. Został zamknięty w latach 30 XX wieku.
  9. Cmentarz żydowski – pierwsze wzmianki o nim pochodzą z 1776 roku. Zniszczony podczas II wojny światowej, jest nieczynny od 1953 roku.
  10. Niezidentyfikowany cmentarz – odnaleziono go podczas kopania fundamentów pod kościół pw. Świętej Trójcy w 1643 roku. Prawdopodobnie spoczywały na nim szczątki ludzi zmarłych z powodu zarazy lub wojny, znajdowane nawet po dziś dzień podczas rozbudowy kościoła. Kości zebrano i złożono pod krzyżem.

Krematorium  w Wejherowie

W Wejherowie nie ma krematorium – jeżeli ktoś decyduje się na pogrzeb z kremacją, zakłady pogrzebowe zapewniają jej profesjonalne i kompleksowe wykonanie we współpracy ze spopielarniami zwłok zlokalizowanymi na terenie województwa.

Charakterystyka i krótka historia miasta

Wg spisu z 2021 roku liczba ludności miasta wynosiła 48 735 mieszkańców, a powierzchnia prawie 27 km2. Wejherowo swą nazwę zawdzięcza Jakubowi Wejherowi, który założył je w 1643 roku, a prawa miejskie uzyskało w 1650 roku. Było miastem pogranicznym, przez co funkcjonowało na styku różnych kultur i często zmieniało przynależność państwową. Na przełomie XIX i XX wieku przeżywało intensywny rozwój gospodarczy. W 1920 roku po 148 latach powróciło w granice Polski.

Masz pytania?

Pogotowie Pogrzebowe

Skontaktuj się z naszym działem pomocy

Całodobowa Infolinia

801 12 12 12

881 280 205

801 12 12 12   Infolinia Pogotowie Pogrzebowe