świętokrzyskie
Jest Ci smutno i nie wiesz co zrobić, bo straciłeś kogoś bliskiego? Pozwól nam zadbać o Twój spokój. Zadzwoń do nas, my na pewno Ci pomożemy. 801 12 12 12 – całodobowo.
Jest Ci smutno i nie wiesz co zrobić, bo straciłeś kogoś bliskiego? Pozwól nam zadbać o Twój spokój. Zadzwoń do nas, my na pewno Ci pomożemy. 801 12 12 12 – całodobowo.
Infolinia Pogotowie Pogrzebowe działa na terenie całego kraju. Pod numerem telefonu 801 12 12 12 można zgłosić usługę pogrzebu lub transport zwłok. W Kielcach z Grupą Pogotowie Pogrzebowe współpracuje Zakład Pogrzebowy SACRUM Kielce. Poza stolicą województwa świętokrzyskiego Pogotowie Pogrzebowe nawiązało współprace również z firmami pogrzebowymi znajdującymi się w mniejszych miastach, miasteczkach, a nawet wsiach. Priorytetem jest możliwość udzielenia pomocy osobom, które muszą zająć się pierwszymi formalnościami związanymi z organizacją pochówku.
Województwo świętokrzyskie jest jednym z najmniejszych województw w kraju. Położone w południowo-wschodniej części Polski, ma powierzchnię 11 710,50 km2 i liczbę mieszkańców sięgającą 1,23 miliona osób. Siedzibą władz samorządowych są Kielce (Zakłady Pogrzebowe Kielce). Województwo świętokrzyskie graniczy z sześcioma innymi województwami: lubelskim, łódzkim, małopolskim, mazowieckim, podkarpackim i śląskim. Przez region świętokrzyski przepływają rzeki: Wisła, Nida, Nidzica, Pilica, Kamienna, Czarna Konecka, Wschodnia oraz wiele innych, mniejszych rzek. Województwo to dzieli się na 13 powiatów, 102 gminy w tym 5 gmin miejskich (Kielce, Ostrowiec Świętokrzyski, Starachowice, Skarżysko-Kamienna i Sandomierz), a także 38 gmin miejsko-wiejskich i 59 gmin wiejskich. Na mapie województwa znajdują się łącznie 43 miasta.
Charakter województwa świętokrzyskiego jest rolniczo-przemysłowy. W rejonie ziem świętokrzyskich występują liczne złoża kopalin mineralnych, m.in. najbogatsze w Europie pokłady kamienia gipsowego. Surowce mineralne wykorzystywane są m.in. do produkcji cementu, która w tej części Polski jest bardzo rozwinięta. Na terenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej Starachowice, obejmującej swoim zasięgiem 10 miast i gmin, znajdują się duże zakłady pracy takie jak Fabryka Kotłów Sefako, MAN Bus i Cersanit. W samych Kielcach swoje siedziby mają jedne z największych polskich firm, takich jak główny dystrybutor prasy w kraju – Kolporter Sp. Z.o.o S.K.A., Grupa Polskie Składy Budowlane S.A. Przez teren województwa świętokrzyskiego przebiega wiele dróg krajowych i wojewódzkich. Powstanie dróg ekspresowych S7 i S74 miało istotny wpływ na rozwój gospodarczy regionu. Duże znaczenie strategiczne dla województwa ma droga krajowa nr 42 i nr 9.
Województwo świętokrzyskie posiada bogate walory przyrodnicze. Znajduje się tam 9 parków krajobrazowych, 11 obszarów chronionego krajobrazu, wiele rezerwatów i pomników przyrody oraz powstały w 1950 roku Świętokrzyski Park Narodowy. Obejmuje on najwyższe pasmo Gór Świętokrzyskich z Łysicą i Łysą Górą – dwoma najwyższymi szczytami. Na Łysej Górze znajduje się bazylika mniejsza pw. Trójcy Świętej i sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego. Jest to najstarsze sanktuarium w Polsce miejsce szczególnego kultu. Bazylika wraz z całym kompleksem opactwa uzyskały wpis do rejestru zabytków województwa świętokrzyskiego. Na terenie opactwa znajduje się Kaplica Oleśnickich, zwana również Kaplicą Relikwii Krzyża Świętego. Kaplica wzięła swoją nazwę od relikwii podarowanych łysogórskim benedyktynom w 1306 roku przez księcia Władysława Łokietka. Turystyczną i przyrodniczą wizytówką województwa świętokrzyskiego jest Jaskinia Raj – jedna z najpiękniejszych jaskiń kresowych w tej części Europy. Od 1968 roku jej obszar wraz z przyległym terenem stanowi rezerwat przyrody nieożywionej. Kolejnym miejscem znanym na turystycznej mapie województwa świętokrzyskiego są ruiny zamku Krzyżtopór w Ujeździe. Otoczone fortyfikacjami ruiny rezydencji pałacowej powstały w latach 1627-1644, obecnie mają status pomnika historii. Wartym odwiedzenia miejscem jest Muzeum Przyrody i Techniki „Ekomuzeum” im. Jana Pazdura w Starachowicach. Muzeum zawiera wiele eksponatów związanych m.in. z wydobywaniem rud żelaza, modele samochodów Star, a także plenerową ekspozycję przedstawiającą rekonstrukcje osady z początków naszej ery.
Województwo świętokrzyskie słynie również z miejscowości uzdrowiskowych. Busko-Zdrój jest miastem, w którym występują wody lecznicze, leczy się tam schorzenia reumatologiczne, dermatologiczne, neurologiczne i inne. Solec-Zdrój jest wsią uzdrowiskową, na której terenie zlokalizowane jest ujęcie unikalnych w skali światowej wód mineralnych. Ich wyjątkowość wynika z silnego stężenia siarkowodoru w solance siarczkowej, co zapewnia lepsze efekty w terapii uzdrowiskowej. Przez wieś przechodzi zielony szlak turystyczny, jest ona jednocześnie początkowym punktem czerwonego szlaku turystycznego, który prowadzi do Buska-Zdroju.
Skontaktuj się z naszym działem pomocy