podlaskie
Jest Ci smutno i nie wiesz co zrobić, bo straciłeś kogoś bliskiego? Pozwól nam zadbać o Twój spokój. Zadzwoń do nas, my na pewno Ci pomożemy. 801 12 12 12 – całodobowo.
Jest Ci smutno i nie wiesz co zrobić, bo straciłeś kogoś bliskiego? Pozwól nam zadbać o Twój spokój. Zadzwoń do nas, my na pewno Ci pomożemy. 801 12 12 12 – całodobowo.
Pogotowie Pogrzebowe to ogólnopolska infolinia, swoim zasięgiem obejmuje województwo podlaskie. Dzwoniąc na Pogotowie Pogrzebowe, pod numerem telefonu 801 12 12 12 możecie Państwo zgłosić usługę pogrzebu lub transport zwłok. W stolicy województwa – Białymstoku z Grupą Pogotowie Pogrzebowe współpracuje Zakład Pogrzebowy SŁAWOMIR WIERZBICKI Białystok. Grupa nawiązała współpracę z wieloma firmami pogrzebowymi znajdującymi się na terenie województwa, tak, by mieć możliwość pomocy każdemu, kto znajdzie się w tej ciężkiej sytuacji, jaką jest utrata bliskiej osoby.
Województwo podlaskie położone jest w północnej i wschodniej części Polski, nad rzeką Narew. Powierzchnia województwa wynosi 29 187,02 km2, a liczba jego mieszkańców sięga około 1,18 mln osób. Województwo to graniczy z dwoma państwami – Białorusią i Litwą, a także z województwem lubelskim, mazowieckim i warmińsko-mazurskim. Obszar województwa podlaskiego podzielony jest na 14 powiatów, 118 gmin, z czego 13 gmin to gminy miejskie, 27 – gminy miejsko-wiejskie, a 78 gmin jest wiejskich. Na terenie województwa znajdują się 3 miasta na prawach powiatu – Białystok, Łomża i Suwałki – z czego Białystok jest siedzibą władz województwa.
Województwo podlaskie słynie głównie z przemysłu mleczarskiego, ale nie tylko. Najwięksi znani producenci wyrobów mlecznych mają fabryki na terenie województwa, między innymi Mlekovita, Polmlek i Piątnica. Na obszarze województwa podlaskiego zlokalizowanych jest około 2500 gospodarstw certyfikowanych ekologicznie. Wytwarzane są w nich produkty takie jak sery, zioła, wędliny czy miody. Znaczenie w regionie ma również przemysł meblarski, siedziby mają tu potentaci tacy jak FM Forte czy IKEA Industry Polska, a domy modułowe produkowane przez podlaskie firmy cenione są na rynku skandynawskim. Dodatkowo, przedsiębiorstwa zajmujące się produkcją maszyn i urządzeń rolniczych z województwa podlaskiego rozpoznawalne są na międzynarodowych targach rolniczych i zyskują coraz większą popularność. Przez województwo podlaskie przebiega parę dróg ekspresowych, wiele dróg krajowych i bardzo duża ilość dróg wojewódzkich. Na terenie województwa nie jest zlokalizowany żaden międzynarodowy port lotniczy, istnieje jedynie cywilne lotnisko sportowe w okolicy Suwałk oraz lotnisko Białystok-Krywlany, wykorzystywane przez białostockie aerokluby.
Na terenie województwa podlaskiego znajduje się jeden z najstarszych parków – Białowieski Park Narodowy. Obszar parku wpisany jest do Listy Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Park ten znany jest z największej na świecie populacji żubrów żyjących na wolności, jak również bardzo dobrze zachowanego fragmentu Puszczy Białowieskiej – mającej ogromną wartość naukową ze względu na unikatowy charakter, unikatowość fauny i flory. Wyjątkowym miejscem godnym uwagi pod względem przyrodniczym jest także Biebrzański Park Narodowy. Ten największy park w Polsce obfituje w zbiorowiska torfowe, bagienne i wodne, spotkać na nich można rzadkie gatunki roślin oraz wiele gatunków ptaków lęgowych takich jak batalion, dubelt, kulik wielki, bekasik czy sowa błotna.
Podlasie jest nie tylko atrakcyjne pod względem przyrodniczym, lecz także turystycznym, niektóre zabytki zlokalizowane na terenie województwa podlaskiego mają duże znaczenie historyczne. To właśnie na tym obszarze znajdują się najstarsze, czynne meczety tatarskie w Polsce. Meczet w Kruszynianach datowany jest na II połowę XVIII wieku. Wnętrze takiego meczetu jest bardzo skromne, próżno szukać w nim bogato zdobionych ołtarzy. Na ścianach nie ma żadnych wizerunków, gdyż jest to sprzeczne z religią muzułmańską. Kolejnym ciekawym i niewątpliwie charakterystycznym miejscem na mapie województwa podlaskiego są ruiny kościoła w Jałówce. Ruiny są pozostałością po kościele wysadzonym przez wojska niemieckie w 1944 roku. Co roku, w dzień świętego Antoniego, odbywa się tam jedyna msza. Wyjątkowym miejscem na mapie Białegostoku jest również Rynek Kościuszki – najbardziej reprezentacyjny punkt miasta, otoczony wieloma kamienicami i budynkami wpisanymi do rejestru zabytków. We wschodniej części Rynku znajduje się najstarszy zabytek miasta – Zespół Bazyliki Archikatedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, którego budowa została ukończona w 1621 roku.
Na terenie województwa podlaskiego Pogotowie Pogrzebowe wybrało najlepsze zakłady, oferujące profesjonalne i przede wszystkim kompleksowe usługi funeralne. Całodobowa działalność zakładów daje stuprocentową gwarancję natychmiastowej pomocy w ciężkich chwilach związanych z utratą bliskiej osoby. Zakłady wybrane przez Pogotowie Pogrzebowe na terenie Podlasia cieszą się bardzo dobrymi opiniami, na które pracowały wieloletnią i ciężką pracą. Zachęcamy do sprawdzenia współpracy w stolicy województwa – Zakłady Pogrzebowe Białystok.
Skontaktuj się z naszym działem pomocy