fbpx
Pogotowie Pogrzebowe

Miejsce na Twój zakład pogrzebowy

Tutaj może wyświetlać się Twój zakład pogrzebowy

Dodaj Zakład

Pogotowie Pogrzebowe w Ostrowi Mazowieckiej

Dzwoniąc pod numer 801 12 12 12, mieszkańcy Ostrowi Mazowieckiej mogą zgłosić usługę pogrzebu i otrzymać fachową pomoc w jego realizacji. Jesteśmy do Państwa dyspozycji całodobowo, przez cały tydzień. Nasza firma współpracuje tylko z zaufanymi zakładami pogrzebowymi. Do realizowanych przez nie usług należą:

  • Wypełnianie formalności w Państwa imieniu – zakłady, z którymi współpracujemy, mogą reprezentować swoich klientów w USC i ZUS-ie;
  • Transport zwłok – całodobowy transport zwłok na terenie Polski, a także sprowadzanie ciała z zagranicy w jak najkrótszym czasie;
  • Kosmetyka pośmiertna – przygotowanie ciała do pogrzebu, jak również możliwość zakupienia odzieży pogrzebowej na miejscu, w zakładzie;
  • Sprzedaż dewocjonaliów i akcesoriów pogrzebowych – duży wybór m.in. trumien, urn, krzyży czy też tabliczek;
  • Organizacja pogrzebu zgodnie z wolą zmarłego – możliwość zorganizowania pogrzebu w różnych obrządkach;
  • Oprawa muzyczna i florystyczna.

Cmentarze na terenie Ostrowi Mazowieckiej

  • Cmentarz komunalny – znajduje się na ul. Wiśniowej. Jest dość młodym cmentarzem, bo działa zaledwie od ponad 30 lat. Na terenie nekropoli wybudowana jest kaplica pw. Św. Józefa uroczyście poświęcona przez biskupa łomżyńskiego Stanisława Stefanka dnia 22 października 2005 roku. Jej powierzchnia wynosi ok. 480 m2. Wybudowana została przez budowniczego obiektów sakralnych W. Brzostka według projektu architekta W. Smulskiego. Składa się z głównej części z chórem, gdzie odbywają się uroczystości pogrzebowe i dwóch mniejszych bocznych kaplic do odmawiania różańca. W kaplicy mogą odbywać się uroczystości żałobne w innych obrządkach niż katolicki.
  • Cmentarz parafialny – umiejscowiony jest przy ul. Lubiejewskiej. Wyróżnia go znajdująca się na jego terenie kaplica grobowa pw. św. Zofii wybudowana ok. 1830 roku burgrabiny łomżyńskiej Zofii Barzykowskiej. Jest to zbudowana z drewna sosnowego kaplica o konstrukcji zrębowej. Posiada kryty blachą dach jednokalenicowy z czworoboczną wieżyczką na sygnaturkę. W środku znajduje się nagrobek Kajetana Barzykowskiego i tablice epitafijne Antoniego Liberadzkiego i Zuzanny Barzykowskiej.
  • Stary cmentarz żydowski – kirkut o powierzchni 1,94 ha wybudowany jest przy ul. Władysława Broniewskiego 54. Jak wynika z zapisków z wizytacji parafii katolickiej w Ostrowi, powstał prawdopodobnie nie później niż w trzeciej dekadzie XVIII. Zdewastowany podczas II wojny światowej. Po wojnie teren cmentarza utwardzono i urządzono tam targowisko, a w północnej części działki wybudowano budynek Spółdzielni Ogrodniczo-Pszczelarskiej.
  • Nowy cmentarz żydowski – znajduje się przy ul. Michała Wołodyjowskiego. Zajmuje powierzchnię 2,72 ha i obecnie należy do Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego. Został założony na początku XX w. z powodu zapełnienia starszego cmentarza żydowskiego. Uległ zniszczeniu podczas okupacji niemieckiej w związku z czym 15 września 1964 roku Wojewódzka Rada Narodowa w Warszawie, uznała go za nieczynny. Teren porasta las iglasty, mimo to granice cmentarza nadal są czytelne. Na jego terenie znajdują się jeszcze rozkopane mogiły i nieliczne nagrobki, a kilkadziesiąt z nich znajduje się w Muzeum Treblinka.

Krematorium w Ostrowi Mazowieckiej

W Ostrowi Mazowieckiej nie ma krematorium, natomiast zakłady pogrzebowe działające na terenie miasta zapewniają kompleksową pomoc w zakresie kremacji, współpracując z nowoczesnymi obiektami kremacyjnymi na terenie województwa.

Charakterystyka Ostrowi Mazowieckiej

Według danych z roku 2019 miasto liczy 22 399 mieszkańców i zajmuje powierzchnię 22,09 km². Ostrów Mazowiecka otrzymała prawa miejskie w 1434 roku. Rozwój miasta nastąpił po tym, jak księżna Anna Mazowiecka, nadała mu prawo do odbywania czterech jarmarków rocznie i jednego targu tygodniowo. Dla porównania Warszawa, stolica Mazowsza, liczyła w 1510 roku 4700 mieszkańców, a Ostrów Mazowiecka 3000. Niestety miasto podupadło, gdy znalazło się pod zaborem rosyjskim. Mieszkańcy uczestniczyli we wszystkich powstaniach narodowych, za co często byli karani np. poprzez wywózki na Syberię. W czasie II wojny światowej miejscowość została zniszczona w 60%. Po wojnie nastąpił rozwój przemysłu i powolna odbudowa.

Masz pytania?

Pogotowie Pogrzebowe

Skontaktuj się z naszym działem pomocy

Całodobowa Infolinia

801 12 12 12

881 280 205

801 12 12 12   Infolinia Pogotowie Pogrzebowe