fbpx
Pogotowie Pogrzebowe

małopolskie

Pogotowie Pogrzebowe

Jest Ci smutno i nie wiesz co zrobić, bo straciłeś kogoś bliskiego? Pozwól nam zadbać o Twój spokój. Zadzwoń do nas, my na pewno Ci pomożemy. 801 12 12 12 – całodobowo.

Sprawdzone zakłady pogrzebowe małopolskie

Grupa Pogotowie Pogrzebowe współpracuje z wieloma zakładami pogrzebowymi na trenie całej Polski. Również w województwie małopolskim możecie Państwo skorzystać z infolinii Pogotowia Pogrzebowego. Pod numerem telefonu 801 12 12 12 można zgłosić zarówno usługę pogrzebu, jak i transport zwłok. W stolicy województwa, w Krakowie z Pogotowiem Pogrzebowym współpracuje Zakład Pogrzebowy SACRAMENTUM Kraków. Zakład cieszy się zaufaniem oraz bardzo dobrą opinią wśród okolicznych mieszkańców.

zakład pogrzebowy - Małopolska, Kraków Starówka

Pogotowie Pogrzebowe w województwie małopolskim

Województwo małopolskie jest niewielkim województwem położonym w południowej części Polski. Pod względem powierzchni, która wynosi 15 182,87 km², zajmuje 12 miejsce w Polsce. Liczba ludności wynosi 3,41 mln osób, co daje 4 miejsce na tle innych województw. Pod względem administracyjnym województwo małopolskie podzielone jest na 19 powiatów ziemskich i 3 grodzkie (Kraków, Nowy Sącz, Tarnów) oraz 182 gminy. Siedzibą sejmiku i wojewody jest Kraków, zachęcamy do sprawdzenia zakładu pogrzebowego działającego na terenie tego miasta – Zakłady Pogrzebowe Kraków. Małopolska graniczy ze Słowacją oraz województwami: świętokrzyskim, śląskim i podkarpackim.

Sieć transportowa województwa małopolskiego jest zróżnicowana i dobrze zorganizowana. Przez jego obszar wiodą ważne szlaki komunikacyjne, wiele dróg krajowych, ekspresowych, a także autostrada A4. Pod względem rozwoju transportu kolejowego województwo zajmuje 7 miejsce w kraju. Na jego terenie zlokalizowanych jest aż 26 czynnych dworców kolejowych, z czego 4 wpisane są do rejestru zabytków i mieszczą się w Nowym Sączu, Zakopanem, Tarnowie i Rabce-Zdrój. W miejscowości Balice położonej 11 km od Krakowa funkcjonuje Międzynarodowy Port Lotniczy Kraków-Balice, oferujący regularne połączenia międzynarodowe. Małopolska jest regionem bogatym w zasoby surowców mineralnych. Występują tu złoża soli kamiennej, ropy naftowej, węgla kamiennego, a także źródła wód mineralnych i geotermalnych. Województwo małopolskie może poszczycić się znaczącą pozycją w skali kraju pod względem rozwoju nauki i szkolnictwa wyższego. Wynika to przede wszystkim z wysokiego poziomu działalności badawczej i naukowej krakowskiego ośrodka akademickiego. Działa tu najstarsza polska uczelnia, a zarazem jedna z najstarszych w Europie – Uniwersytet Jagielloński. Został on założony w 1364 roku z fundacji króla Kazimierza Wielkiego. Obecnie uczelnia jest jedną z najlepszych w kraju i zajmuje wysoką pozycję w „QS World University Rankings” – prestiżowym zestawieniu najlepszych światowych ośrodków akademickich.

Województwo małopolskie stanowi jeden z najbardziej atrakcyjnych pod względem turystycznym regionów Polski. Zróżnicowany krajobraz, bogactwo przyrody a przede wszystkim liczne zabytki o dużym znaczeniu historycznym i kulturowym, to cechy, które przyciągają turystów. Wyjątkową rangę małopolskiego dziedzictwa kulturowego potwierdza największa w Polsce liczba obiektów wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.  Są to:

– Stare Miasto w Krakowie
– zabytkowa kopalnia soli w Bochni i w Wieliczce oraz Zamek Żupny w Wieliczce. Na terenie tego miasteczka Pogotowie Pogrzebowe współpracuje z następującą firmą pogrzebową – Zakład Pogrzebowy KIR DUDA Wieliczka.
– Kalwaria Zebrzydowska – manierystyczny zespół architektoniczny i krajobrazowy.
– Auschwitz-Birkenau – niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady.

Najchętniej odwiedzanym przez turystów miastem w województwie małopolskim jest Kraków. Miasto posiada jeden z najbogatszych zespołów architektoniczno-urbanistycznych w Europie Środkowej, który obejmuje ponad 5 tys. zabytkowych obiektów. To bardzo ważny ośrodek zarówno turystyczny jak i kulturalny Europy. To właśnie w Krakowie znajduje się Zamek Królewski na Wawelu, pełniący niegdyś funkcję obronno-rezydencyjną, obecnie Siedziba Zbiorów Sztuki. Jednym z najbardziej znanych zabytków w Polsce jest Kościół archiprezbiterialny Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, również zlokalizowany w Krakowie. Bazylika ta znana głównie jako Kościół Mariacki jest budowlą zbudowaną w stylu gotyckim, pochodzi z XIV/XV wieku. Kolejnym ważnym miejscem na mapie województwa jest kopalnia soli kamiennej „Wieliczka”. W kopalni mieści się podziemna trasa turystyczna, powstała na przełomie XVIII i XIX wieku. Składa się ona z wielu elementów, m.in. komory Janowice, Kazimierza III Wielkiego, podszybia Kunegunda czy kaplicy św. Kingi. W Zakopanem z kolei mieści się Cmentarz Zasłużonych na Pękowym Brzysku, zwany również Starym Cmentarzem. To bardzo cenny, pierwszy zakopiański cmentarz. Na terenie nekropolii, założonej w drugiej połowie XIX wieku, pochowani są ludzie wybitni oraz zasłużeni dla miasta Zakopane, Podhala i Tatr. Wiele zabytkowych grobów upamiętnia rody góralskie, taterników, a także malarza Stanisława Witkiewicza, poetów Kazimierza Przerwę-Tetmajera i Kornela Makuszyńskiego czy kompozytorów – Karola Szymanowskiego i Mieczysława Karłowicza. Bardzo ważnym miejscem na mapie województwa są Wadowice – to właśnie w tej miejscowości powstało muzeum w Rodzinnym Domu Ojca Świętego Jana Pawła II. Muzeum to dokumentuje życie i działalność papieża.

Masz pytania?

Pogotowie Pogrzebowe

Skontaktuj się z naszym działem pomocy

Całodobowa Infolinia

801 12 12 12

881 280 205

801 12 12 12   Infolinia Pogotowie Pogrzebowe