fbpx
Pogotowie Pogrzebowe

lubelskie

Pogotowie Pogrzebowe

Jest Ci smutno i nie wiesz co zrobić, bo straciłeś kogoś bliskiego? Pozwól nam zadbać o Twój spokój. Zadzwoń do nas, my na pewno Ci pomożemy. 801 12 12 12 – całodobowo.

Sprawdzone zakłady pogrzebowe w województwie lubelskim

Jako że Infolinia Pogotowie Pogrzebowe jest ogólnopolska, swoim zasięgiem obejmuje również województwo lubelskie. Dzwoniąc na Pogotowie Pogrzebowe, pod numerem telefonu 801 12 12 12 można zgłosić usługę pogrzebu lub transport zwłok. Na terenie miasta Lublin z Grupą Pogotowie Pogrzebowe współpracuje Zakład Pogrzebowy EDEN Lublin. Grupa współpracuje też z wieloma zakładami pogrzebowymi z tego terenu, tak, aby w każdym miejscu móc nieść wsparcie osobom, które muszą zmierzyć się ze stratą bliskiej osoby.

Pogotowie Pogrzebowe w województwie lubelskim

Lubelszczyzna jest najbardziej wysuniętym na wschód województwem w Polsce. Jego obszar obejmuje tereny położone pomiędzy Wisłą i Bugiem. To jednostka samorządu terytorialnego o powierzchni 25 122,46 km2 co sprawia, że jest trzecim województwem pod względem wielkości w Polsce, zaraz po mazowieckim i wielkopolskim. Liczba mieszkańców województwa lubelskiego wynosi 2,148 miliona osób. Siedzibą władz samorządowych jest miasto Lublin (Sprawdź też: Zakłady Pogrzebowe Lublin). Region graniczy z Białorusią i Ukrainą oraz z czterema innymi województwami: podkarpackim, podlaskim, mazowieckim i świętokrzyskim. Województwo podzielone jest na 20 powiatów i 213 gmin. Na jego terenie zlokalizowane są 4 miasta na prawach powiatu: Lublin, Chełm, Zamość i Biała Podlaska.

Województwo lubelskie to rejon gdzie prężnie rozwija się wiele gałęzi przemysłu. Zlokalizowane są tu siedziby największych przedsiębiorstw i zakładów przemysłowych. W Puławach prowadzi swoją działalność „Grupa Azoty”, jeden z największych na świecie producentów melaminy.  Firma zajmuje się wielkotonażową produkcją nawozów azotowych. We wsi Bogdanka niedaleko Łęcznej zlokalizowana jest siedziba lubelskiego producenta węgla kamiennego, Lubelski Węgiel „Bogdanka” S.A. Lublin jest siedzibą jednego z największych producentów napojów alkoholowych w Polsce – „Perła” Browary Lubelskie S.A. Dodatkowo, Lubelszczyzna jest ośrodkiem przemysłu mleczarskiego, to tu mają swoje siedziby największe spółdzielnie mleczarskie – „Spomlek”, „SM Ryki” i „OSM Krasnystaw”.

W ostatnich latach na terenie województwa lubelskiego znacznie zwiększył się poziom infrastruktury drogowej. Mimo braku autostrad województwo jest bardzo dobrze skomunikowane, głównie drogami ekspresowymi, na których rozbudowę władze samorządowe kładą duży nacisk. Do innych województw dojechać można drogami S12, S17 i S19. Na Lubelszczyźnie funkcjonuje międzynarodowy Port lotniczy Lublin, znajdujący się w Świdniku, oddalonym ok. 10 km od Lublina.  Lotnisko realizuje loty do 8 krajów.

Lubelszczyzna posiada wyjątkowe walory przyrodnicze i krajobrazowe. W południowo – wschodniej części regionu znajduje się Roztocze – przepiękna kraina geograficzna, która rozciąga się poza tereny województwa. Ze względu na szczególnie warunki środowiskowe: czyste rzeki, ogromne kompleksy leśne, liczne bagna i torfowiska oraz bogactwo fauny i flory, w 1974 roku utworzono tu Roztoczański Park Narodowy. Na obszarze Roztocza znajdują się również parki krajobrazowe, rezerwaty i pomniki przyrody. Drugim parkiem narodowym na terenie województwa lubelskiego jest Park Poleski z licznymi bagnami, torfowiskami, jeziorami krasowymi oraz naturalnymi kompleksami leśnymi. Symbolem parku jest żuraw – rzadki ptak objęty ścisłą ochroną gatunkową w naszym kraju. Inne rzadkie gatunki ptaków obserwowane w tym rejonie to czapla biała i czapla nadobna, oraz zagrożona wyginięciem wodniczka. Na terenie parku występuje około 1000 gatunków roślin, z czego 170 jest uznawane za rzadkie, 80 objęto ochroną, a 15 wpisano do polskiej czerwonej księgi roślin. Obok parków narodowych na terenie województwa znajduje się siedemnaście parków krajobrazowych, liczne rezerwaty i pomniki przyrody oraz zespoły przyrodniczo – krajobrazowe. Ze względu na wyjątkowe bogactwo fauny i flory Lubelszczyzna cieszy się bardzo dużą popularnością wśród turystów z kraju i z zagranicy.  Jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc jest tzw. trójkąt turystyczny obejmujący Puławy (Sprawdź: Zakład Pogrzebowy ACHERON Puławy), Kazimierz Dolny i Nałęczów. Na jego obszarze znajduje się Kazimierski Park Krajobrazowy, którego charakterystyczną cechą jest sieć wąwozów lessowych. Sieć ta jest największym zagęszczeniem wąwozów tego typu w Europie. Z kolei na terenie Sobiborskiego Parku Krajobrazowego, położonego w powiecie włodawskim, znajduje się około 100 zidentyfikowanych zbiorowisk roślinnych, z czego 55 gatunków jest rzadkich, a 44 objęto ochroną.

Lubelszczyzna znana jest nie tylko z prężnie rozwijającego się przemysłu, lecz także z turystyki i dużej ilości zabytków wartych zobaczenia. W Puławach znajduje się pierwsze narodowe polskie muzeum, powstało w 1801 roku, z inicjatywy księżnej Izabelli Czartoryskiej. Mieściło się ono w specjalnie zbudowanej na ten cel Świątyni Sybilli, która do dziś stanowi część zespołu pałacowoparkowego Książąt Czartoryskich. W niedalekiej okolicy Puław, w Kazimierzu Dolnym, obejrzeć można Ścianę Płaczu, pozostałość po okrucieństwie, jakie spotkało miejscową ludność żydowską w czasie II Wojny Światowej. Ściana powstała w latach 80. XX wieku z macew, które udało się ocalić. Większość nagrobków została usunięta z cmentarza i wykorzystana do wybrukowania dziedzińca ówczesnej siedziby Gestapo. Zamojskie Stare Miasto jest jednym z najwspanialszych na świecie renesansowych zespołów architektoniczno – urbanistycznych, który w 1992 roku został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Mówiąc o Zamościu, często spotkamy się z nazwą „perła renesansu” bądź „Padwa Północy”. Wiele ciekawych zabytków architektury mieści się również w stolicy województwa, w Lublinie. Są to głównie zabytki sakralne takie jak np. luterański Kościół św. Trójcy, czy Archikatedra, nazywana znowuż perłą baroku na Lubelszczyźnie. Obiektem reprezentacyjnym w Lublinie jest Zamek królewski, wybudowany w XII wieku, służący przez lata jako więzienie, następnie od 1957 roku jako muzeum. Jednym z najcenniejszych obiektów zabytkowych znajdujących się na terenie Lublina jest wspomniana czternastowieczna Kaplica św. Trójcy, która mieści się na terenie kompleksu zamkowego. Jest to unikatowy zabytek na skalę międzynarodową, z uwagi na znajdujące się tam bizantyjsko – ruskie freski powstałe z fundacji króla Władysława Jagiełły. Częścią kompleksu zamkowego jest jedna z najstarszych budowli na terenie województwa lubelskiego – trzynastowieczna romańska Wieża Zamkowa, tzw. donżon.

Ważne miejsca na mapie Lubelszczyzny stanowią miejsca pamięci, związane z dramatycznymi wydarzeniami z historii Polski XX wieku. W czasie II Wojny Światowej na terenie obecnego województwa lubelskiego powstawały obozy dla więźniów III Rzeszy. Dwa z nich to obozy zagłady: w Bełżcu i Sobiborze. W latach 1941-44 na Majdanku w Lublinie istniał obóz koncentracyjny i zagłady. Obecnie jego pozostałości udostępniane są zwiedzającym, a cały teren byłego obozu należy do Państwowego Muzeum na Majdanku. Również w Bełżcu  i Sobiborze powstały muzea martyrologiczne, upamiętniające ofiary nazistowskiego terroru.

Masz pytania?

Pogotowie Pogrzebowe

Skontaktuj się z naszym działem pomocy

Całodobowa Infolinia

801 12 12 12

881 280 205

801 12 12 12   Infolinia Pogotowie Pogrzebowe