Zbigniew Wodecki urodził się 6 maja 1950 roku w Krakowie, w rodzinie o muzycznych tradycjach. Był polskim piosenkarzem obdarzonym barytonowym głosem, multiinstrumentalistą, kompozytorem, prezenterem telewizyjnym, gościnnie występował również jako aktor. Jeden z najpopularniejszych i najbardziej lubianych artystów polskiej sceny muzycznej. Podczas kariery wylansował wiele przebojów m.in.: „Chałupy Welcome to”, „Izolda”, „Lubię wracać tam, gdzie byłem” czy „Zacznij od Bacha”. Dużą popularność przyniosło mu także wykonanie tytułowych piosenek do bajek „Pszczółka Maja” oraz „Rudolf czerwononosy Renifer”. Poza projektami muzycznymi prowadził wiele telewizyjnych programów rozrywkowych i festiwali muzycznych. Był jurorem w dwunastu edycjach popularnego programu „Taniec z gwiazdami”, a także pojawił się gościnnie w kilku serialach. Od lat 70 – tych związany był z Krystyną Wodecką, z którą miał troje dzieci. Znany ze swojej hojności, grywał koncerty charytatywne oraz angażował się w sprawy społeczne.
Lata młodości
Zbigniew Wodecki w dzieciństwie pod wpływem ojca – znanego trębacza Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia i Telewizji w Krakowie, zaczął ćwiczyć grę na skrzypcach. Jako nastolatek rozpoczął również naukę gry na trąbce. Z wyróżnieniem ukończył Państwową Szkołę Muzyczną II st. w Krakowie, gdzie uczęszczał do klasy skrzypiec.
Kariera zawodowa
Zbigniew Wodecki rozpoczął swoją przygodę ze sceną pod koniec lat 60-tych. W wieku 16 lat założył big beatowy zespół „Czarne Perły”, natomiast rok później związał się z kabaretem „Piwnica pod Baranami”. Był związany również z zespołem Anawa, a także przez kilka lat akompaniował Ewie Demarczyk podczas jej koncertów.
Nie żyje Ewa Demarczyk – tu przeczytasz biografię znanej artystki
W latach 70. zaczął śpiewać i nagrywać solowe piosenki, głównie o charakterze nostalgicznym, a także inspirowane muzyką brazylijską (piosenki z pierwszego albumu). W 1972 roku wystąpił w 10. Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, na którym otrzymał nagrodę za debiut. W 1976 roku wydał swój pierwszy, debiutancki album studyjny zatytułowany „Zbigniew Wodecki”, na którym znalazło się 11 piosenek. W 1985 roku wylansował popularny przebój „Chałupy Welcome to”, a po jego nagraniu wyleciał w trasę koncertową do Stanów Zjednoczonych. Dwa lata później wydał drugi album studyjny „Dusze kobiet”.
W 2001 roku rozpoczął współpracę ze stacją telewizyjną TVN, dla której prowadził m.in. program „Droga do Gwiazd”. 4 lata później wziął udział w charytatywnym nagraniu „Pokonamy falę”, a także wystąpił podczas koncertu charytatywnego. Utwór został wykonany przez polskich artystów na rzecz pomocy ofiarom po trzęsieniu ziemi na Oceanie Indyjskim. Wiosną tego samego roku Zbigniew Wodecki został jednym z jurorów programu „Taniec z gwiazdami”, w którym występował przez 12 edycji. Był także ambasadorem kampanii społecznej zainicjowanej przez Ministerstwo Zdrowia – „Kocham swoje serce. Dla zdrowia!”.
W 2011 roku wystąpił w koncercie z okazji 40-lecia „Lata z Radiem”, a także po raz kolejny uczestniczył w trasie koncertowej „Lata z Radiem”. Jesienią ukazała się książka – wywiad-rzeka z artystą, zatytułowana „Zbigniew Wodecki. Pszczoła, Bach i skrzypce”. W czerwcu 2016 roku zagrał koncert z okazji 40-lecia działalności artystycznej podczas festiwalu – Polsat SuperHit Festiwal w Sopocie. Zaśpiewał swoje największe przeboje, a także odebrał Statuetkę Bursztynowego Słowika, kryształowe „Serce do muzyki”, a także Platynowa TeleKamerę. Podczas swojej kariery pojawił się także gościnnie w wielu serialach, był gwiazdą muzyczną jednego z wydań programu Kabaret na żywo, użyczył głosu w polskiej wersji językowej bajki „Disco robaczki”. Występował na gali rozdania nagród „Viva! Najpiękniejsi” w 2005 i 2007 roku. Współpracował między innymi z zespołem Mitch & Mitch, a także z kabaretem Zenona Laskowika i orkiestrą Zbigniewa Górnego.
Odznaczenia i nagrody
Zbigniew Wodecki otrzymał m.in. odznakę. „Zasłużony Działacz Kultury”, srebrny medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, odznakę „Honoris Gratia” – za zasługi dla Krakowa i jego mieszkańców, a także „Labor Omnia Vincit” – za wkład w rozwój polskiej muzyki rozrywkowej.
Ostatnie lata życia
W maju 2017 roku Zbigniew Wodecki poddał się operacji wszczepienia pomostowania aortalno-wieńcowego. Niestety 3 dni później przeszedł udar mózgu. Od tamtej pory przebywał w śpiączce, a 22 maja zmarł. Dożył 67 lat. Pogrzeb artysty odbył się 30 maja, a dla jego uhonorowania z Wieży Mariackiej rozbrzmiały dźwięki utworu Luisa Armstronga „What a Wonderful World”. Pochówek odbył się na cmentarzu Rakowickim w Krakowie, gdzie znajduje się rodzinny grobowiec muzyka.
Przeczytaj także artykuł o Cmentarzu Rakowickim: Najważniejsze cmentarze w Polsce – Cmentarz Rakowicki
Kilka dni po pierwszej rocznicy śmierci Zbigniewa Wodeckiego ukazał się jego ostatni album zatytułowany „Dobrze, że jesteś”. Prace nad nim artysta rozpoczął pod koniec 2016 roku. Zbigniew Wodecki został pośmiertnie uhonorowany Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla rozwoju polskiej kultury, a także Złotym Fryderykiem w kategorii muzyka rozrywkowa. Koncerty upamiętniające artystę odbywają się w wielu miastach, jednym z najważniejszych jest Wodecki Twist Festival organizowany przez Fundację im. Zbigniewa Wodeckiego.
Grupa Pogotowie Pogrzebowe