Wiesław Michnikowski – Artysta wszechstronny, mistrz sceny i estrady
Wiesław Antoni Michnikowski urodził się 3 czerwca 1922 roku w Warszawie i do końca życia pozostał związany z tym miastem. Był jednym z najwybitniejszych polskich aktorów teatralnych, filmowych, artystą kabaretowym oraz niezapomnianym wykonawcą piosenki aktorskiej. Jego życie i kariera obejmowały ponad siedem dekad, w których wspaniale łączył klasyczny teatr z twórczością kabaretową, a ekran filmowy z estradą.
Wczesne życie i edukacja
Wiesław Michnikowski był synem Mieczysława Michnikowskiego i Franciszki z domu Skrzypek. Miał starszą siostrę Irenę i starszego brata Feliksa. Dorastał w Warszawie, gdzie ukończył III Liceum Ogólnokształcące im. gen. Józefa Sowińskiego. Po zakończeniu II wojny światowej, w 1946 roku zdał eksternistyczny egzamin w Szkole Dramatycznej w Lublinie, co otworzyło mu drzwi do świata teatru.
Początki kariery teatralnej
Michnikowski rozpoczął karierę aktorską w 1945 roku w Teatrze Domu Żołnierza w Lublinie. Jego wczesne lata na scenie związane były z Teatrem Miejskim w Lublinie (1946–1947), a następnie z Teatrem Klasycznym w Warszawie (1947–1948) i Teatrem im. Juliusza Osterwy w Lublinie (1948–1951). Z czasem aktor dołączył do zespołu Teatru Młodej Warszawy (1951–1956), a później Teatru Komedia w Warszawie (1956–1957).
Jednak to Teatr Współczesny w Warszawie, z którym związał się w 1958 roku, stał się jego artystycznym domem na długie lata. Michnikowski z przerwą na krótki epizod w Teatrze Polskim (1970–1971), grał na deskach Współczesnego przez ponad dwie dekady, aż do zakończenia aktywnej kariery teatralnej. Jego kunszt aktorski, precyzja w kreowaniu ról, zarówno dramatycznych, jak i komediowych, były doceniane przez publiczność i krytyków.
Gwiazda kabaretu i estrady
Wiesław Michnikowski zdobył serca Polaków nie tylko dzięki występom teatralnym, ale także kabaretowym. Szczególnie pamiętany jest z udziału w legendarnym Kabarecie Starszych Panów, gdzie występował u boku Jeremiego Przybory i Jerzego Wasowskiego. Jego interpretacje piosenek kabaretowych, takich jak „Addio pomidory” czy „Wesołe jest życie staruszka”, stały się częścią polskiej kultury rozrywkowej.
Artysta był także ważnym członkiem kabaretu „Dudek” Edwarda Dziewońskiego oraz radiowego programu satyrycznego Podwieczorek przy mikrofonie. W tych formatach Michnikowski mógł wykazać się swoim niesamowitym talentem komediowym, lekkością interpretacji tekstów i wyjątkowym poczuciem humoru.
Film i telewizja
Michnikowski z powodzeniem łączył pracę na scenie z karierą filmową. Jego debiutem filmowym była rola Antka Bieleckiego w filmie Pierwsze starcie (1950). Do najbardziej znanych kreacji filmowych aktora należą m.in. rola Jej Ekscelencji w Seksmisji Juliusza Machulskiego (1983), dyrektor Kulka-Lalewicz w Hallo Szpicbródka, czyli ostatni występ króla kasiarzy (1978), oraz Edward Wróbel w Rififi po sześćdziesiątce (1989).
Michnikowski był również aktorem dubbingowym. W polskiej wersji serialu Smerfy użyczył głosu kultowemu Papie Smerfowi, a w animacjach takich jak Proszę słonia czy Pinokio również wcielał się w charakterystyczne postacie. Jego głos towarzyszył pokoleniom polskich widzów, stając się nieodłącznym elementem polskiej kultury dziecięcej i młodzieżowej.
Nagrody i odznaczenia
Za swoje wybitne osiągnięcia na polu sztuki aktorskiej, Michnikowski był wielokrotnie nagradzany i odznaczany. W 1979 roku otrzymał Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, a w 2008 roku został uhonorowany Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Był także laureatem nagrody Miasta Stołecznego Warszawy (2009) oraz prestiżowej Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida – Dzieło Życia (2011).
Życie prywatne
W życiu prywatnym Michnikowski był związany z Marią Anielą Sobieszek, historyk sztuki, z którą miał dwóch synów: Marcina i Piotra. Marcin Michnikowski jest autorem książki wywiadu-rzeki z ojcem, zatytułowanej Tani drań. Piotr Michnikowski to z kolei znany rzeźbiarz. Wnukowie Wiesława Michnikowskiego, Mateusz, Roch i Jakub, kontynuują artystyczne tradycje rodziny jako aktor, operator filmowy oraz reżyser i scenarzysta.
Śmierć i upamiętnienie
Wiesław Michnikowski zmarł 29 września 2017 roku w Warszawie. Jego urna z prochami została złożona do grobu rodzinnego na warszawskich Powązkach. W 2023 roku jego imieniem nazwano skwer w Warszawie, upamiętniając wkład aktora w polską kulturę.
Michnikowski to artysta wielkiego formatu, który na stałe wpisał się w historię polskiego teatru, filmu i kabaretu. Jego talent, poczucie humoru oraz charyzma sprawiły, że stał się ikoną polskiej sceny rozrywkowej.
Pogotowie Pogrzebowe