Lata młodości aktora
Paweł Królikowski urodził się 1 kwietnia 1961 roku w Zduńskiej Woli. Nie pochodził z rodziny o artystycznych korzeniach. Jego rodzice to uznani wśród lokalnej społeczności nauczyciele. On sam jednak od dzieciństwa przejawiał zainteresowania aktorsko-teatralne i postanowił związać się ze sceną. Również młodszy o pięć lat brat Pawła Królikowskiego, Rafał, poszedł w jego ślady, wiążąc swą karierę z aktorstwem. Obaj zdawali maturę w II LO w Zduńskiej Woli, by następnie podejść do egzaminów w szkole teatralnej. Paweł bez problemu dostał się na studia we Wrocławiu. Egzaminy okazały się mieć znaczący wpływ nie tylko na jego karierę, ale też życie prywatne. Mając 21 lat, przystępował do nich we wrocławskiej szkole aktorskiej, gdzie poznał swoją przyszłą żonę, aktorkę – Małgorzatę Ostrowską, znaną powszechnie z roli Grażyny Lubicz w serialu „Klan”. Niedługo potem wzięli ślub i od tego czasu byli nierozłączni.
Pierwsza rocznica śmierci Romualda Lipko – Wspomnienie – rocznica śmierci Romualda Lipko
Kariera artystyczna
Paweł Królikowski studiował na Wydziale Aktorskim filii krakowskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej we Wrocławiu. W 1987 roku ukończył studia i związał się z Teatrem Studyjnym’83 im. Juliana Tuwima w Łodzi. Na deskach teatru zadebiutował rolą Konduktora w spektaklu „Przygody Alicji w Krainie Czarów” Lewisa Carrolla. Rok 1987 przyniósł mu również wiele ról filmowych. W filmie „Ludożerca” Łukasza Wylężałka zagrał postać Helmuta, w „Opowieści Harleya”, reżyserowanej przez Wiesława Helaka wystąpił jako muzyk, natomiast w produkcji „Pantarej” Krzysztofa Sowińskiego wcielił się w narkomana Ryśka Sędzimirskiego, odgrywając tym samym główną rolę. Rok później zagrał w filmie kostiumowym Wojciecha Jerzego Hasa „Niezwykła podróż Baltazara Kobera”, gdzie występował jako młody kleryk. W 1989 roku pojawił się w roli narkomana w „Powrocie Wabiszczura” Zbigniewa Rebzdy. W 1991 roku wystąpił w Teatrze Współczesnym im. Edmunda Wiercińskiego we Wrocławiu, gdzie zagrał żebraka w musicalu Bertolta Brechta „Opera za trzy grosze”. Przez trzynaście lat realizował program dla dzieci „Truskawkowe Studio”, do którego napisał ponad sto piosenek. Zagrał w popularnych serialach telewizyjnych takich jak „Kasia i Tomek”, „Kryminalni”, „Na dobre i na złe”, „Samo życie”, „Czwarta władza”. W ostatnich latach dla szerszej publiczności znany był przede wszystkim jako Kusy z serialu „Ranczo”, którego pokochały miliony Polaków. Serial składał się aż z 10 sezonów. Po raz pierwszy na antenie pojawił się w 2006 roku, natomiast ostatnie odcinki premierowo zostały wyemitowane w 2016 roku. Ostatnia produkcja, w jakiej pojawił się aktor to emitowany przez Polsat serial „W rytmie serca”. Grał w nim wraz z synem Antonim Królikowskim. To tylko niektóre z ról, w jakich występował. Na swoim koncie ma znacznie więcej produkcji, które zasługują na uznanie. Odegrał również wiele drugoplanowych ról zarówno w filmach fabularnych jak i serialach telewizyjnych. Od roku 2014 zasiadał w jury programu „Twoja Twarz Brzmi Znajomo”.
Życie rodzinne
Paweł Królikowski spędził z żoną Małgorzatą ponad 30 lat. Zawsze wspierali się nawzajem, mogli liczyć na siebie nawet w najcięższych chwilach. Para aktorów rzadko pojawiała się razem publicznie. Cenili swoją prywatność i starali się cały wolny czas poświęcać rodzinie. Mimo długiego stażu małżeństwo darzyło się ogromnym szacunkiem i zaufaniem. Doczekali się pięciorga dzieci – dwóch córek: Marceliny i Julii oraz trzech synów: Antoniego, Jana i Ksawerego. Paweł Królikowski był zaangażowanym i troskliwym ojcem. Dwójka ich dzieci poszła w ślady rodziców. Najstarszy syn – Antonii Królikowski jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych aktorów młodego pokolenia. Zagrał między innymi w serialach „Dom nad Rozlewiskiem”, „Na dobre i na złe”, „Agentki” czy „Czas honoru”. Córka pary – Julia zaczęła rozwijać swój talent aktorski na planie „Klanu”, u boku mamy. W 2010 roku Paweł i Małgorzata Królikowscy wystąpili w wyreżyserowanym przez syna Antoniego, filmie krótkometrażowym „Noc Życia”, do którego muzykę skomponował ich drugi syn – Jan.
Para aktorów wiele rzeczy robiła wspólnie – nie tylko dokładali wszelkich starań w wychowanie piątki dzieci i prowadzenie domu, ale też angażowali się w różne akcje charytatywne np. Inicjatywa Artyści dla Skolimowa. Jej celem była pomoc mieszkańcom Domu Artystów Weteranów Scen Polskich w Skolimowie. Był to ostatni wspólny projekt Państwa Królikowskich.
Ostatnie lata życia
Informacja o śmierci Pawła Królikowskiego poruszyła nie tylko jego najbliższych. Był on jedną z osób, po których odejściu pozostaje wielka pustka. Aktor zmarł po kilku latach zmagania się z ciężką i wyczerpującą, chorobą neurologiczną. W 2015 roku, kiedy po raz pierwszy trafił do szpitala, okazało się, że doszło do pęknięcia tętniaka w mózgu. Był poddany operacji, niestety w 2019 roku nastąpił nawrót choroby i ponownie trafił do szpitala. Po długiej walce i miesiącach hospitalizacji aktor zmarł w wieku 58 lat. Zarówno żona, jak i dzieci opiekowali się nim przez cały okres trwania choroby. Fani również do samego końca wierzyli w jego powrót do zdrowia. Niestety, 27 lutego 2020 poinformowano o jego śmierci i wszystkie nadzieje zgasły.
Przeczytaj, jakie są Najważniejsze cmentarze w Polsce – Cmentarz Wojskowy na Powązkach
Ceremonia pożegnalna odbyła się 5 marca 2020 roku. Aktor został pochowany w Alei Zasłużonych na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie. Prezydent Polski – Andrzej Duda odznaczył go pośmiertnie Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski za znamienite zasługi dla kultury polskiej.
Grupa Pogotowie Pogrzebowe