Dziś mija 17. lat od śmierci Marka Perepeczki – wybitnego polskiego aktora teatralnego i filmowego, znanego m.in. z legendarnej roli tytułowego „Janosika”. Wielką sympatię widzów zdobył także dzięki roli komendanta w kultowym serialu „13 posterunek”.
Początki kariery Marka Perepeczki
Marek Perepeczko urodził się 3 kwietnia 1942 roku w Warszawie, gdzie spędził dzieciństwo i lata młodości. Początkowo chciał zostać architektem, natomiast przed rozpoczęciem studiów zdecydował się na aktorstwo. Już na początku lat 60. występował w Studiu Poetyckim Andrzeja Konica w telewizji TVP, a także w Teatrze Klasycznym. W 1965 roku ukończył studia w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Warszawie na wydziale aktorskim. W tym samum roku zadebiutował na szklanym ekranie, występując w filmie fabularnym „Popioły” w reżyserii Andrzeja Wajdy. Dalej jego kariera potoczyła się już szybko, pod koniec lat 60. wcielił się w postać Adama Nowowiejskiego w „Panu Wołodyjowskim” Jerzego Hoffmana. Później wystąpił w filmie „Brzezina”, odegrał postać Jaśka w „Weselu”, a także Malutkiego w serialu „Kolumbowie”. W 1973 roku wcielił się w legendarną postać Janosika. Od tej pory był głównie kojarzony właśnie z tą rolą.
Życie osobiste aktora
Cechą charakterystyczną aktora był jego ponadprzeciętny wzrost, mierzył 190 cm. W latach młodości uprawiał koszykówkę, wioślarstwo i kulturystykę. Był wspaniale zapowiadającym się zawodnikiem. Miał możliwość zaprezentowania swojej atletycznej sylwetki, a także wyjątkowej sprawności fizycznej w serialu „Janosik”. Przez 40 lat pozostawał w związku małżeńskim z aktorką Agnieszką Fitkau-Perepeczko, z którą poznał się podczas studiów w Warszawie.
Na obczyźnie…
W latach 80. aktor wyjechał do Australii razem z żoną, która kontynuowała karierę aktorską za granicą. Perepeczko prowadził tam amatorskie kluby literacko-teatralne, a także założył Tymczasowe Towarzystwo Miłośników Teatru im. Witkacego. Jednak za granicą czuł się nieswojo, przez ponad 15 lat nie występował też na scenie ani przed kamerami. Do Polski wrócił dopiero po zmianach ustrojowych w 1989 roku.
Kontynuacja kariery zawodowej
W latach 1997-2003 pełnił funkcję dyrektora Teatru im. Adama Mickiewicza w Częstochowie, na deskach tego teatru występował także jako aktor. Na ekrany powrócił dopiero w 1997 roku, z rolą Józefa w głośnym filmie sensacyjnym „Sara”. Dwa lata później wystąpił w ekranizacji „Pana Tadeusza”. Pod koniec lat 90. zagrał postać komendanta posterunku nadkom. Władysława Słoika w sitcomie „13 posterunek”, a także w drugiej części serialu, która powstała w 2000 roku. Oprócz wspomnianych ról wystąpił też w serialu „Dublerzy”, a także w filmach: „Awans”, „Motodrama”, „Piłat i inni” i w wielu innych produkcjach. Tuż przed śmiercią pracował nad spektaklem „Dwie morgi utrapienia” w teatrze w Czeskim Cieszynie.
Ostatnie lata życia Marka Perepeczki
Perepeczko zmarł nagle na zawał serca w swoim mieszkaniu w Częstochowie. Sprawdź też, jak działa Pogotowie Pogrzebowe w tym mieście — zakłady pogrzebowe Częstochowa. Pogrzeb artysty odbył się na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie, urna z prochami aktora została złożona w kwaterze 141.
Aktor zmarł na zawał serca w nocy z 16 na 17 listopada 2005 roku, w wieku 63 lat. Był jednym z najbardziej uznanych aktorów w historii polskiego kina.
Marek Perepeczko ostatnie lata swojego życia spędził w Częstochowie, był wyjątkowo związany z tym miastem. W 2014 roku przy al. Najświętszej Maryi Panny w Częstochowie został odsłonięty pomnik – ławeczka Marka Perepeczki. Z kolei w 2018 roku jego imieniem nazwano ulicę w śródmieściu Częstochowy.
Grupa Pogotowie Pogrzebowe