Andrzej Strzelecki urodził się 4 lutego 1952 roku w Warszawie. Syn Krzysztofa Strzeleckiego i Wandy z domu Sucheckiej. Aktor filmowy i teatralny, reżyser, prezenter telewizyjny, scenarzysta, a także nauczyciel akademicki. Widzom znany szczególnie z roli doktora Koziełły-Kozłowskiego w popularnym serialu „Klan”. Zagrał także w wielu cenionych produkcjach m.in. „W pustyni i w puszczy” czy „1920 Bitwa Warszawska”.
Lata młodości
Andrzej Strzelecki przez lata związany był z Państwową Wyższą Szkołą Teatralną w Warszawie. W 1974 roku ukończył tam studia na Wydziale Aktorskim. Natomiast 6 lat później otrzymał dyplom ukończenia Wydziału Reżyserskiego na tej samej uczelni. Od 1976 roku aktor zajmował się również działalnością pedagogiczną. Był wykładowcą akademickim, a w 2004 roku uzyskał tytuł profesora sztuk teatralnych. W latach 2008-2016 pełnił funkcję rektora Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie (przed przekształceniem była to Wyższa Szkoła Teatralna).
Życie zawodowe
Aktor był współzałożycielem kabaretu „Kur”, który działał w latach 70. XX wieku. Po ukończeniu studiów związany był z Teatrem Rozmaitości w Warszawie. Występował również na deskach Teatru Rampa, gdzie w późniejszych latach pełnił funkcję dyrektora naczelnego i artystycznego. Grał także w spektaklach Teatru Telewizji np. w komedii Franciszka Zabłockiego „Król w Kraju Rozkoszy”. Występował między innymi u boku Jerzego Turka, Krzysztofa Kowalewskiego, Jerzego Bończaka, Wiktora Zborowskiego czy Piotra Machalicy.
Nie żyje Piotr Machalica – tu przeczytasz biografię znanego aktora
Andrzej Strzelecki prowadził wiele autorskich programów w telewizji TVP m.in. „Parada blagierów”, „Opowiadania w dur i w moll” czy „Felieton Ilustrowany”. W Polsacie z kolei prowadził teleturniej „Piramida”. Miał na koncie też wiele projektów reżyserskich. Zajmował się przygotowaniem cieszących się popularnością koncertów festiwalowych i gal Przeglądu Piosenki Aktorskiej. Odpowiadał za prezentacje artystyczne na Dni Polskie m.in. w Pradze, Moskwie czy Helsinkach. Należał również do Związku Polskich Autorów i Kompozytorów, a także Artystów Scen Polski.
Jako aktor filmowy zagrał w wielu produkcjach m.in. w filmie: „W pustyni i w Puszczy”, „Przepraszam czy tu biją?”, „Rozmowy nocą”, a także „1920 Bitwa Warszawska”. Widzom dobrze znany jako doktor Koziełła-Kozłowski w serialu „Klan”. Gościnnie pojawił się także w serialu „Barwy szczęścia” czy w „Na dobre i na złe”.
Odznaczenie państwowe, jakie aktor otrzymał
W 2002 roku aktor otrzymał Złoty Krzyż Zasługi, natomiast w 2011 roku Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski. Pośmiertnie, w 2020 roku, za wybitne zasługi dla szkolnictwa artystycznego, a także za wkład w rozwój sztuki teatralnej i filmowej został uhonorowany Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.
Życie prywatne aktora
Aktor był dwukrotnie żonaty. Podczas pierwszego małżeństwa z Ewą Czarniecką został ojcem córki Joanny. Natomiast swoją drugą żonę poznał, pracując w Teatrze Rampa. Małżeństwo grało również razem w serialu „Klan” – Joanna Pałucka znana jest dla wielu osób jako serialowa Mama Martynki. Pomimo aktorskiej kariery byli bardzo zaangażowani w życie rodzinne. W 2001 roku para aktorów doczekała się syna Antoniego.
Prywatnie Andrzej Strzelecki był pasjonatem gry w golfa, należał też do Polskiego Związku Golfa. W 2007 roku ukazała się jego książka pt. „Człowiek w jednej rękawiczce”. Zawarł w niej historie i anegdoty, które przydarzyły się jemu, a także innym miłośnikom gry w golfa.
Ostatnie lata życia
W 2020 roku córka aktora Joanna Strzelecka-Żylicz poinformowała, że ojciec choruje na ciężką, nieuleczalną chorobę – nieoperacyjnego raka płuc i oskrzeli. Pomimo zbiórki na kosztowne leczenie i wsparcia ze strony fundacji Rak’n’Roll, aktor zmarł 17 lipca 2020 roku, w wieku 68 lat. 24 lipca odbył się jego pogrzeb, Andrzej Strzelecki został pochowany w Alei Zasłużonych na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie, nieopodal innych wybitnych aktorów m.in. Pawła Królikowskiego.
Sprawdź: Najważniejsze cmentarze w Polsce – Cmentarz Wojskowy na Powązkach
Pogrzeb aktora miał charakter świecki, odbył się z udziałem wojskowej asysty honorowej.
Grupa Pogotowie Pogrzebowe