Czarna wstążka pogrzebowa to jeden z najpopularniejszych symboli związanych ze śmiercią i żałobą. Charakterystyczna jest dla kultury euroamerykańskiej. Jest to mała wstążka o szczególnym kształcie – zawinięta w pętlę, którą ludzie często noszą przypiętą na wysokości serca lub na klapach marynarki podczas pogrzebu i uroczystości żałobnych.
Dlaczego nosimy czarne wstążki?
Noszenie czarnej wstążki dla niektórych osób może być pomocne podczas procesu żałoby, ponieważ nadaje to stracie formę namacalną, jest wyrazem żalu, smutku i tęsknoty. Jest to również wyraźny sygnał dla innych, że przechodzimy trudny okres i wymagamy od nich uszanowania tego.
Czy czarny nadal jest kolorem żałoby? – tu przeczytacie także o innych symbolach, które są przejawem czasu żałoby i smutku.
Co oznacza wstążka żałobna umieszczana na portalach społecznościowych?
Obecnie, kiedy wiele czasu spędzamy online, naturalne stało się także wyrażanie emocji po stracie w social mediach. Zamieszczenie żałobnej symboliki na Facebooku osoby, która zmarła informuje, że konto nie będzie już funkcjonowało, w takiej sytuacji przy profilu może także pojawić się dopisek In memoriam.
Jak ustawić status In Memoriam na Facebooku dowiesz się z wpisu: Co się stanie z moim Facebookiem, kiedy umrę?
Z drugiej strony, osoby, które straciły kogoś bliskiego, często wstawiają przy swoim zdjęciu czarną wstążkę informującą o starcie i żalu. Możliwe jest to np. poprzez wykorzystanie nakładek na zdjęcia profilowe proponowane przez Facebook.
Kir, czyli czarny materiał żałobny
Zdarza się, że czarną wstęgą przepasana jest ramka zdjęcia, które ma upamiętnić zmarłą osobę. Patrząc na taką fotografię, wiemy już, że dana osoba nie żyje. Czarny materiał, nazywany kirem przywieszany jest także do flagi państwowej w momencie żałoby narodowej.
Symbol czarnej wstążki w prasie i telewizji
Czarna wstążka może być również używana w celu upamiętnienia i uhonorowania zmarłych osób. Możemy zobaczyć ją na przykład podczas żałoby narodowej w stacjach telewizyjnych, w prasie i na portalach internetowych, wtedy zwykle umieszcza się ją przy logo. Pokazuje to widzom i czytelnikom, szacunek do zmarłych osób, jest także przejawem jednoczenia się w tej ciężkiej chwili. Dodatkowo pomaga zwrócić uwagę na konkretną sytuację, która była przyczyną śmierci wielu osób.
Wstążki nie tylko żałobne
Chociaż najczęściej spotykaną wstążką jest ta w kolorze czarnym, niejednokrotnie możemy zobaczyć je w innych kolorach. Każda z nich ma swoje przesłanie i symbolizuje co innego. Część wykorzystywana jest w kampaniach społecznych, które mają na celu szerzenie świadomości i jednoczenie ludzi w określonej sprawie. Warto wiedzieć, co dane kolory wstążek oznaczają. Poniżej przedstawimy te najpopularniejsze wraz z ich znaczeniami.
Różowa wstążka jest międzynarodowym symbolem oznaczającym walkę z rakiem piersi. Używana przez poszczególnych ludzi, firmy i organizacje m.in. w kampaniach społecznych, które mają zapoznać ludzi z tą problematyką. Październik jest miesiącem, kiedy organizowane są różne akcje mające na celu zapobieganie, wykrywanie i leczenie raka piersi.
Biała wstążka symbolizuje sprzeciw wobec przemocy. Co roku w ramach 16 Światowych Dni Przeciwko Przemocy w kilkudziesięciu krajach na świecie odbywa się Kampania Białej Wstążki. Organizowana jest również w Polsce, a jej celem jest zatrzymanie przemocy wobec kobiet.
Lawendowa wstążka stała się symbolem wszystkich nowotworów. Nie mniej do każdej z chorób onkologicznych przypisany jest również odrębny kolor wstążki symbolizujący walkę z daną chorobą.
Złota wstążka symbolizuje nowotwory u dzieci. Wrzesień jest miesiącem, kiedy organizowane są kampanie na rzecz zwiększenia świadomości nowotworów dziecięcych w Polsce oraz pozyskiwanie środków na ich leczenie. Przez cały miesiąc można się włączać w różnego rodzaju akcje związane z chorobami nowotworowymi wieku dziecięcego.
Pomarańczowa wstążka oznacza sprzeciw wobec przemocy i krzywdzenia dzieci i młodzieży. Listopad jest miesiącem prowadzenia działań mających na celu zwiększenie świadomości i umiejętności umożliwiających skuteczne przeciwstawianie się przemocy i tworzenie bezpiecznego świata.
Grupa Pogotowie Pogrzebowe