W przypadku śmierci pracownika pracodawca ma obowiązek wypłacić rodzinie zmarłego tzw. odprawę pośmiertną. Jest to świadczenie pieniężne, które jest wypłacane jednorazowo i stanowi pomoc finansową dla rodziny osoby zmarłej, w tym trudnym dla niej czasie. Odprawa pośmiertna jest wypłacana rodzinie niezależnie od otrzymania zasiłku pogrzebowego, ani tego, kto pokrył koszty pogrzebu.
Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy odprawa pośmiertna wypłacana jest w sytuacji, kiedy pracownik zmarł podczas trwania umowy o pracę, również, gdy przebywał na urlopie wypoczynkowym, macierzyńskim, zwolnieniu chorobowym itp. Ważne jest również to, że do wypłaty odprawy pośmiertnej nie ma znaczenia miejsce ani przyczyna, z jakiej doszło do śmierci pracownika, nie musi mieć związku z wykonywaną pracą.
Kto może otrzymać odprawę pośmiertną?
- Małżonek osoby zmarłej,
- Inni członkowie rodziny, którzy spełniają warunki wymagane do otrzymania renty rodzinnej.
Odprawa pośmiertna należy się członkom rodziny również, gdy osoba zmarła była zatrudniona na okres próbny. Jednak z uwagi na to, że kwestię reguluje Kodeks pracy, odprawa nie przysługuje, gdy pracownik był zatrudniony na podstawie umowy cywilnoprawnej, czyli umowy zlecenie czy też umowy o dzieło. Należy również zaznaczyć, że pracodawca nie ma obowiązku wypłacać świadczenia, jeśli rodzina o to nie wystąpi.
Ile pieniędzy otrzymamy w ramach przysługującej odprawy pośmiertnej?
Pieniądze, które otrzymają członkowie rodziny po bliskim, przysługują im niezależnie od stażu pracy zmarłego pracownika. Natomiast kwota, jaką otrzymają, jest uzależniona od okresu zatrudnienia pracownika u danego pracodawcy i wynosi równowartość:
- 1-miesięcznego wynagrodzenia, jeśli pracownik był zatrudniony w danej firmie krócej niż 10 lat,
- 3-miesięcznego wynagrodzenia, jeśli pracownik był zatrudniony w danej firmie co najmniej 10 lat,
- 6-miesięcznego wynagrodzenia, jeśli pracownik był zatrudniony w danej firmie co najmniej 15 lat.
Przysługująca odprawa pośmiertna zostaje podzielona w równych częściach pomiędzy wszystkich uprawnionych członków rodziny. Z kolei, kiedy uprawniona do otrzymania świadczenia jest tylko jedna osoba, przysługuje jej połowa odpowiedniej kwoty.
Kiedy odprawa pośmiertna nie przysługuje członkom rodziny zmarłego pracownika?
Kodeks pracy przewiduje sytuację, w której pracodawca jest zwolniony z obowiązku wypłaty świadczenia rodzinie zmarłego pracownika. Odprawa pośmiertna nie przysługuje członkom rodziny w przypadku, kiedy pracodawca wykupił ubezpieczenie na życie zmarłemu pracownikowi, a odszkodowanie wypłacane przez instytucję ubezpieczeniową nie jest niższe niż przysługująca odprawa. Z kolei, kiedy odszkodowanie jest niższe, pracodawca wypłaca rodzinie kwotę stanowiącą różnicę między tymi świadczeniami.
Do kiedy można się zwrócić o wypłatę odprawy pośmiertnej?
Rodzina może otrzymać odprawę pośmiertną po bliskim zmarłym, jeśli wystąpi o przyznanie świadczenia do trzech lat od śmierci pracownika, po tym czasie roszczenie ulega przedawnieniu.
Podatek od odprawy pośmiertnej
Odprawa pośmiertna jest wolna od podatku dochodowego i nie podlega składkom do ZUS-u, ponieważ nie jest przychodem ze stosunku pracy, ani też przychodem z innego tytułu objętego obowiązkiem ubezpieczeń.
Najczęściej czytane:
1. Pogotowie Pogrzebowe w Forbes Women
2. Kogo możemy pochować z czyjego ubezpieczenia?
Grupa Pogotowie Pogrzebowe