W Polsce najczęściej, bo aż w 98% organizowane są pogrzeby chrześcijańskie. W teorii osoby chrześcijańskie nie powinny wierzyć w przesądy i zabobony, ale realia są inne. Statystycznie w przesądy w Polsce wierzy około 46% mieszkańców. Przeróżnych przesądów i zabobonów na temat pogrzebu jest kilkanaście jak nie kilkadziesiąt. Każde województwo, czy grupa ludności z danego terenu kraju ma swoje dominujące przesądy, które są powielane przez lata. Bardzo dużo polskich zabobonów i przesądów wiąże się ze śmiercią i pochówkiem. Małe społeczności, wsie, osady, są bardzo wyczulone na tego typu przesądy, a rodziny powielają je z pokolenia na pokolenie. Umieranie i pochówek od zawsze budziły niepokój, stąd tak duża ilość przesądów.
Czym są zabobony i przesądy?
Jest to świadoma lub nieświadoma wiara w tajemnicze, nadprzyrodzone związki między zjawiskami. Można powiedzieć, że wierzy się wtedy w moc słów, czynów i znaków. Istnieje pewna teoria, że przesądy były powielane na przykład w celu zwiększenia lęku, a skoro lęk to również większy szacunek do śmierci. Możliwe również, że niektóre przesądy miały za zadanie zniechęcać rabusiów do kradzieży na cmentarzach. Kolejna możliwość to wprowadzenie pewnych „tradycje” i rytuałów, które porządkowały życie w kulturach i społeczeństwach. Niekiedy są to też pozostałości po wierzeniach lub źle zrozumiana religijność. Niewątpliwie to wszystko ma swój charakterystyczny urok, jednym się podoba i w to wierzą, inni patrzą na przesądy z przymrużeniem oka i nie przywiązują do nich wagi.
Najpopularniejsze przesądy
Sny
Do dzisiaj w naszym kraju jest przesąd, który mówi, że jeżeli śni nam się własny pogrzeb, to zwiastuje on nam dostatek i długie życie. Jeżeli jednak przyśni się nam pogrzeb przyjaciela, sprawa wygląda zupełnie inaczej, jest to znak, iż niedługo się z nim pokłócimy.
Sprawdź > Krok po kroku. Co zrobić w momencie zgonu?
Moment śmierci
Gdy umierał ktoś z małej osady, czy wioski, cała społeczność była zaangażowana w tę sprawę. Wierzono, że w momencie, kiedy ktoś umiera, może pociągnąć za sobą duszę śpiących w tym czasie osób i zwierząt.
Z tego powodu, kiedy umierała jedna osoba, budzono wszystkich sąsiadów i ich zwierzęta.
Tuż przed śmiercią w ręce osoby umierającej wkładano gromnicę, czyli świecę, która była zapalana w czasie jego chrztu. Światło z gromnicy miało oświecać umierającemu drogę ku wieczności.
Kiedy ktoś umierał, trzeba było zasłonić każdą rzecz, która daje odbicie. Dzięki temu dusza umierającego nie będzie miała pokus, nie zapatrzy się we własne odbicie i spokojnie opuści miejsce zamieszkania. Koniecznie podczas tego procesu jest również zatrzymanie wszystkich zegarów, które powinny być zatrzymane aż do momentu pochówku.
Pogrzeb
Kiedy ciało zmarłego jest wynoszone z domu w trumnie, zawsze trzeba wynosić nogami do przodu. Bardzo ważne jest również uderzenie trzy razy o próg drzwi wejściowych i wypowiedzenie zdania: „duszo opuść te progi, przez które przeszły twoje nogi!”. Wierzono, że takie praktyki pomogą nieboszczykowi pożegnać się z domem.
Kolejny przesąd mówi, że jeżeli podczas pogrzebu, w drodze na cmentarz będziemy gubić kwiaty z wiązanek, oznacza to, że niedługo umrze nam ktoś bliski, lub będziemy mieli poważne kłopoty.
Grupa Pogotowie Pogrzebowe