Trumny ekologiczne – jakie stwarzają możliwości…
Chcąc opisać coraz bardziej w ostatnim czasie popularne ekologiczne trumny należy porównać je z tymi tradycyjnymi – stosowanymi od setek lat zwyczajowo budowanymi przez stolarzy z drewna. Jest to materiał dość tani i łatwo dostępny w większości rejonów świata, dlatego jest tak często wykorzystywany. Jednak dziś mamy świadomość, że cenne zasoby naturalne powinny być używane do produkcji przedmiotów mających służyć człowiekowi przez kilkadziesiąt lat, natomiast do produkcji trumien coraz częściej stosuje się bardziej przyjazne środowisku technologie i surowce. Poznaj rodzaje oraz jaką trumnę wybrać?
Powrót do tradycji
Od wieków ludzi chowano w trumnach wykonanych z drewna, z czasem zaczęto je ozdabiać poprzez żłobienia i nadawać im ciekawsze formy, stosować doskonalsze powłoki lakiernicze, dodawać metalowe elementy oraz wkładać w nie coraz to bogatsze wyścielające je materiały stanowiące obicie w różnej kolorystyce, najczęściej to biel, czerń lub fiolet.
Wyróżnia się je ze względu na rodzaj zastosowanego drewna – trumny głównie są dębowe i sosnowe, ale bywały produkowane także z innych dostępnych gatunków drzew, jak klon, jesion, orzech, mahoń czy wiśnia. Stolarze zajmujący się ich wyrobem nie mogą kierować się ekologią, a ze względu na estetykę wybierają drewno bez widocznych sęków i innych wad – powstaje w ten sposób sporo odpadów. Nieekologicznie są również lakiery, których użycie negatywnie wpływa nie tylko na środowisko, ale również przyczynia się po powstawania chorób zawodowych u lakierników wdychających toksyczne opary podczas pracy. Bywają również warianty pokryte lakierami metalizowanymi i farbami w różnorodnej kolorystyce – bardzo popularne są białe trumny. Zaletą tego rozwiązania jest również wielość form od prostej, pozbawionej krzywizn bryły, poprzez modele włoskie, czy francuskie, po skomplikowane formy z licznymi frezami i zdobieniami.
Dowiedz się jak wygląda pogrzeb w czasach pandemii – Pogrzeb w czasach pandemii – jakie zasady obowiązują przy COVID-19
Inne rodzaje do tej pory stosowanych rozwiązań
- Trumny papierowe charakteryzują się sporą wytrzymałością do 120 kg, ale nie dorównują tym ekologicznym, które mogą unieść ciężar dwukrotnie większy. Papierowe trumny o standardowych wymiarach są dość lekkie – ważą 14 kilogramów. Wykonane są często w 90 % z papieru pochodzącego z recyklingu. Zwane są również trumnami ekonomicznymi lub kartonowymi.
- Trumny wiklinowe stosowane są głównie do procesu kremacji – są wytrzymałe, ponieważ zastosowane są tu również wielowątkowe sploty wikliny, a nie tylko pojedyncza jej warstwa.
- Trumny wykonane z płyt MDF – przeznaczone są one do kremacji, jednak nie jest to rozwiązanie proekologiczne, gdyż kleje łączące wióry drzewne zawierają związki chemiczne, które są szkodliwe dla środowiska naturalnego.
- Trumny metalowe – przykładem są te amerykańskie – duże, masywne i wykonane z metalu, charakteryzują się dwoma odchylonymi wiekami, które dzielą na dwie połowy skrzynię trumny, często posiadają z boków relingi, ich główną wadą jest fakt, iż nie są biodegradowalne. Trumny metalowe są to też prostokątne, skromne trumny typu papieskiego. Metalowe formy są także wykorzystywane do transportu międzynarodowego, przy czym muszą one spełniać określone wymogi sanitarne. Powinny być one wykonane w całości z metalu albo mieć metalowy wkład – istotne jest w tym przypadku hermetyczne zamknięcie.
- Trumny nietypowe – czasem bywają one wykonane z innych materiałów, przykładem są trumny szklane.
Jak powstała trumna ekologiczna?
Produkcja przyjaznych środowisku trumien miała swoje początki w Australii piętnaście lat temu. Wprowadzenie produktu na rynek poprzedziła długa faza eksperymentów, testów i udoskonalania etapów wytwarzania, następnie opatentowano unikalną technologię pozwalającą na dużą oszczędność drewna, a także energii potrzebnej w czasie procesów produkcyjnych. Dzięki swym wyjątkowym cechom pomagającym chronić środowisko ekologiczne trumny te stały się popularne i nastąpił wzrost liczby producentów oraz zwiększyła się ich dostępność w wielu krajach, można je zakupić również w Polsce. Długoletnie doświadczenie w tworzeniu takich trumien zaowocowało różnorodną ofertą spersonalizowanych produktów. Jest ona tym bogatsza, im dłużej trwa działalność firm korzystających z opatentowanego sposobu produkcji, ponieważ różne kultury w trochę odmienny sposób upamiętniają swoich przodków i w związku z tym w każdym z regionów popularne są inne motywy graficzne. Jednak natura człowieka jest dość uniwersalna, więc wiele wzorów jest bardzo popularnych na całym globie.
Tajniki produkcji trumien ekologicznych
Tajemnica związana z produkowaniem trumien ekologicznych kryje się w specjalistycznym procesie, który nie jest do końca wyjawiony opinii publicznej ponieważ jest opatentowany, także niewiele jak dotąd firm zajmuje się sprzedażą ich na polskim rynku. Najistotniejszym dla klienta czynnikiem mającym bezpośredni wpływ na wybór tej, a nie tradycyjnej trumny wiąże się z faktem iż przy wyprodukowaniu jednej trumny ekologicznej możliwe jest zużycie aż o 87 % mniej gazów cieplarnianych, w porównaniu do produkcji tradycyjnej trumny. Drugim czynnikiem jest brak stosowania szkodliwych chemikaliów. Materiał, jaki przeznaczony jest do produkowania ekologicznych trumien stanowią wyłącznie niewielkie gałęzie jednego gatunku dębu – włókno drzewne pozyskiwane w ten sposób ma wyjątkowo zwartą i mocną strukturę. Zaawansowana technologia pozwala na obniżenie stopnia zużycia energii zarówno podczas cięcia, łączenia i innych etapów produkcji trumien. Kleje używane do łączenia płyt są roślinnego pochodzenia, a nadruk odbywa się bez użycia folii drukarskiej i mimo to wykonany jest z niezwykłą precyzją. Jest to więc proekologiczna technologia barwienia wykorzystywana tu do zadrukowania powierzchni trumny, niezależnie od tego, czy grafika zdobiąca ma być w ciemnych, czy w pastelowych barwach.
Jak wygląją formalności, gdy umiera ktoś bliski? Sprawdź – Najważniejsze dokumenty, gdy umiera ktoś bliski…
Trumny, które wyprodukowane są z użyciem innowacyjnej technologii, opatentowanej początkowo w Australii, mają dwa zastosowania: mogą być przeznaczone do kremacji oraz służą także w trakcie tradycyjnego pogrzebu i pochówku. W odróżnieniu od standardowych trumien drewnianych te ekologiczne nie zawierają wysoce szkodliwych związków chemicznych wchodzących w skład powłok lakierniczych. Nowoczesne i przyjazne środowisku trumny są niezwykle lekkie – ważą około 11 kilogramów, a także są bardzo wytrzymałe – mogą być obciążone wagą 250 kilogramów. Jeżeli porównywano innego rodzaju trumny przeznaczone do kremacji, czyli zbudowane z płyt MDF lub te ekonomiczne kartonowe oraz drewniane, to w trakcie testów w każdym z tych wariantów piec kremacyjny zużywał więcej energii. Trumny ekologiczne wypadają w tym porównaniu nie tylko lepiej jeśli chodzi o energochłonność procesu spalania, ale także proces ten przebiega bardziej bezpiecznie.
Pochówki ekologiczne coraz bardziej w modzie
Wybierając ten rodzaj trumien pochówki można uczynić bardziej ekologicznymi, a zarazem produkcja trumien proekologicznych stwarza nowe możliwości, jeśli chodzi o upamiętnienie osoby zmarłej. Doradcy w Zakładach Pogrzebowych coraz częściej polecają klientom dbającym o środowisko naturalne tego typu opcję, ponieważ spotyka się ona z rosnącym uznaniem i docenianiem troski o zapobieganie zmianom klimatu. W krajach, gdzie świadomość społeczeństwa dotycząca wyborów konsumenckich jest wysoka ludzie zdają sobie sprawę, że kupując produkty ekologiczne mają bezpośredni wpływ na środowisko naturalne, a co za tym idzie także na jakość swojego życia i zdrowie następnych pokoleń. Zasoby bioróżnorodności kurczą się i w związku z tym pojawiła się pilna potrzeba odpowiedzialnego i nieszablonowego działania.
Spersonalizowane uroczystości pogrzebowe
Nie tylko rodziny zmarłych potrzebują spersonalizowanych uroczystości, ale także sama trumna może być wyrazem zarówno marzeń, dążeń, pasji oraz życia osoby chowanej. Dowolność umieszczenia na takiej trumnie wybranych motywów związanych ze zmarłym, które odzwierciedlają charakter osoby żegnanej stwarza nowe możliwości wyrażania uznania dla osoby, która odeszła. Wyjątkowym atutem tych trumien jest umożliwienie wyboru własnej grafiki, stworzonej przez rodzinę osoby zmarłej lub nawet samą osobę, która dla siebie planuje pochówek w przyszłości.
Często stosowane motywy
Grafiki, zdjęcia, symbole, czy motywy umieszczane na trumnach są zazwyczaj związane z płcią osoby zmarłej, jej wiekiem, stanem, zawodem wykonywanym przez nią oraz jej upodobaniami. Zdjęcia, które wypada nadrukować w takim miejscu muszą jednak być wybrane z wyczuciem i taktem, by z godnością pożegnać zmarłego i oddać mu tym samym cześć. Jednymi z najbardziej popularnych motywów zdobiących trumny biodegradowalne są kwiatowe kompozycje, następną grupę stanowią pejzaże, szczególnie grafiki przedstawiające zachód słońca, a także jeziora. Często wykorzystywane są zdjęcia przedmiotów świadczących o zainteresowaniach, wykonywanym zawodzie, pasji, czy przebiegu życia zmarłej osoby, a są to instrumenty muzyczne, motocykle, zdjęcia przedmiotów należących do kolekcjonera dzieł sztuki, czy pasjonata na przykład filatelistyki. Dzięki takiemu upamiętnieniu można dać wyraz szacunku dla dzieła życia żegnanej osobistości, a także w nietypowy sposób opowiedzieć o niej za pomocą języka wizualnych znaków.
Jednak, czy Polacy tak bardzo dbający o tradycję przyzwyczają się do nowych trendów i pójdą z duchem czasów także w tej dziedzinie? Duża popularność trumien dębowych w wielu wzorach, czy mosiężnych urn będących oznaką zamożności, prestiżu i szacunku, jakim otaczany był zmarły za życia skłania rodzinę osoby chowanej, by uczyniła zadość tradycji i urządzając ceremonię pogrzebową postąpiła zgodnie z dawną tradycją. Jednak jest możliwe dopełnienie wszelkich starań, by uroczystość ta była jak na najwyższym poziomie przy wyborze trumny ekologicznej, ponieważ jej wykonanie jest bardzo precyzyjne, a estetyka grafiki podkreśla indywidualny charakter ceremonii pożegnalnej. Czasy się zmieniają i gdy kiedyś trudno było przyzwyczaić się Polakom do kremacji swoich bliskich zmarłych, to obecnie jest to już normą. Niektóre Zakłady Pogrzebowe podsumowując swą działalność w 2020 roku deklarują, iż głównie ze względów finansowych rodziny chowające swych bliskich w ponad 80 % przypadków wybierały kremację, a pogrzebów tradycyjnych odbywało się już znacznie mniej niż w latach ubiegłych. Wiele wskazuje na to, iż również trumny ekologiczne w krótkim czasie będą popularne nad Wisłą.
Grupa Pogotowie Pogrzebowe