W ubiegłym roku Pogotowie Pogrzebowe nawiązało współpracę z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych, czego efektem jest m.in. możliwość skorzystania z konsultacji w sprawach związanych z uzyskaniem zasiłku pogrzebowego z ZUS-u – wystarczy zadzwonić pod numer ogólnopolskiej infolinii Pogotowia Pogrzebowego 801 12 12 12, aby otrzymać interesujące informacje.
Stworzyliśmy także cykl artykułów nawiązujących do tematu, dzisiaj przyjrzymy się następującym zagadnieniom:
- Ile czasu od dnia pogrzebu ma rodzina, czy też osoba, która chowała zmarłego, do złożenia dokumentów o zasiłek pogrzebowy?
- Czy najbliższa rodzina po okresie np. dwóch lat po pogrzebie może uzyskać informacje, czy na zmarłego był pobrany zasiłek pogrzebowy oraz kto go pobrał?
- Czy w przypadku pogrzebu dziecka nienarodzonego przysługuje zwrot zasiłku pogrzebowego? Czy istnieją uwarunkowania dotyczące tygodnia ciąży?
Przypominamy też, że kompletną listę pytań związanych z zasiłkiem pogrzebowym, na które odpowiadamy wspólnie z pracownikami ZUS, znajdą Państwo w pierwszej części artykułów z tego cyklu – Najczęściej zadawane pytania o świadczenia z ZUS – część 1
Ile czasu od dnia pogrzebu ma rodzina, czy też osoba, która chowała zmarłego, do złożenia dokumentów o zasiłek pogrzebowy?
Wniosek o zasiłek pogrzebowy należy złożyć w ciągu 12 miesięcy od dnia śmierci osoby, po której opłacono koszty pogrzebu. Po tym terminie następuje przedawnienie roszczeń, czyli wnioskodawca nie otrzyma zasiłku.
Jeżeli nie można było dotrzymać tego terminu z powodu:
- późniejszego odnalezienia ciała lub zidentyfikowania osoby zmarłej
- albo z innych przyczyn całkowicie niezależnych od wnioskodawcy
należy złożyć dokumenty w ciągu 12 miesięcy od dnia pogrzebu oraz dołączyć dokumenty, które potwierdzą powód opóźnienia:
- zaświadczenie policji lub prokuratury,
- odpis zupełny aktu zgonu,
- inny dokument urzędowy.
Czy najbliższa rodzina po okresie np. dwóch lat po pogrzebie może uzyskać informacje, czy na zmarłego był pobrany zasiłek pogrzebowy oraz kto go pobrał?
Zgodnie z art. 50 ust. 4 s.u.s. – dane zgromadzone na koncie ubezpieczonego i koncie płatnika składek udostępnia się na wniosek ubezpieczonego, którego dotyczą informacje zawarte na kontach.
Czy w przypadku pogrzebu dziecka nienarodzonego przysługuje zwrot zasiłku pogrzebowego? Czy istnieją uwarunkowania dotyczące tygodnia ciąży?
Zasiłek pogrzebowy przysługuje (po spełnieniu ogólnych warunków) po przedłożeniu: aktu urodzenia dziecka, które urodziło się martwe albo odpisu zupełnego aktu urodzenia dziecka z adnotacją, że dziecko urodziło się martwe.
Jeśli mają Państwo inne pytania związane z uzyskaniem zasiłku pogrzebowego z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, zachęcamy do skontaktowania się z doradcą pogrzebowym pod numerem Pogotowia Pogrzebowego 801 12 12 12.
Grupa Pogotowie Pogrzebowe