Jaki strój na pogrzeb? – Klasyka i elegancja zawsze jest w dobrym tonie
Zgodnie z etykietą na ceremonię pogrzebu należy ubrać się elegancko, najlepiej sprawdzą się tu proste stroje z niewielką ilością ozdobników lub biżuterii. Szyk i klasę tego typu stylizacji rozpoznajemy po jej skromności, ponieważ nie przepych się tu liczy, a szacunek dla osoby, którą żegnamy i współodczuwanie żalu, smutku z najbliższą rodziną oraz towarzyszenie jej w tych trudnych chwilach.
Dress code dla bliskich i dalszych znajomych osoby, która odeszła
Do ogólnych zasad, którymi należy się tu kierować, zaliczamy regułę, że kolor czarny przypisany jest dla najbliższej rodziny, a dalsi krewni i przyjaciele mają w tej kwestii pewną dowolność. Kolory często wybierane przez dalszą rodzinę i znajomych to: granat, ciemnoszary, grafitowy, szary, a czasem także ciemnofioletowe akcenty. Należy pamiętać, iż obowiązuje tu również zasada: im dany kolor jest ciemniejszy, tym lepiej, wyjątkiem jest biel-biała koszula z czarnym garniturem jest właściwym wyborem. Podobnie jak biała bluzka z czarną spódnicą i czarnym żakietem dla pań. Nieodpowiednie będą kolory w ciepłych barwach i te jaskrawe. Wszystkie ubrania i akcesoria kojarzące się z radosnymi chwilami w życiu, takie jak plażowe odblaskowe okulary przeciwsłoneczne będą odbierane jako faux-pas.
Gdzie znajdziemy odpowiedni ubiór na pogrzeb?
Jeśli mamy problem ze znalezieniem odpowiedniej, eleganckiego i czarnego stroju na pogrzeb, to należy pamiętać, że Zakłady Pogrzebowe dysponują dużym wyborem czarnych ubrań, które wyróżniają się klasycznym stylem, przez co są bardzo uniwersalne i każda osoba jest w stanie dobrać tam coś dla siebie. Pracownicy Domów Usług Pogrzebowych wiedzą, że jest to dla nas chwila, w której bardzo trudno jest przeszukiwać wiele sklepów, by po całym dniu szukania znaleźć jedną czarną sukienkę, ale z dużym dekoltem i wieloma falbankami, która nie pasuje do podniosłej atmosfery pogrzebu.
Etykieta ubioru pań podczas ceremonii pogrzebowej
Wdowa, która opłakuje stratę męża, powinna mieć czarne nakrycie głowy, może to być toczek lub skromny kapelusz z delikatną, krótką woalką. W porze letniej dla pań z najbliższej rodziny zmarłego odpowiedni też będzie fascynator żałobny mocowany na opasce lub za pomocą spinki do włosów. Jest to ozdoba przypominająca toczek, ale jest delikatniejsza i mniejszych rozmiarów. Damski strój na tę ceremonię, niezależnie od pory roku i pogody, powinien zawierać rajstopy i pełne buty – niestosowne będą te z odsłoniętą piętą albo palcami. Warto także, gdy dysponujemy czasem, zadbać o dobór czarnych ubrań, nawet wtedy, gdy nie należymy do najbliższych osoby, która odeszła.
Uroczystość pogrzebowa w porze letniej – damski strój pogrzebowy
Letni strój dla kobiet stanowi zazwyczaj sukienka należy jednak pamiętać o jej odpowiedniej długości, najlepiej w pół kolana lub dłuższa, z delikatnym, a nie mocno wyciętym dekoltem i zakrytych ramionach. Jeżeli nie mamy ciemnych i krytych butów letnich, to warto pamiętać o zasadzie dotyczącej obuwia: albo zakryte palce, albo pięta, jednak najlepszym rozwiązaniem są czółenka, które nie mają wycięć z tyłu, czy na palce. Pani należąca do grona dalszej rodziny może wybrać też czerń obuwia połączoną z czarną torebką oraz granatową lub szarą sukienką. Zgodne z obyczajem będzie również połączenie czarnego żakietu z popielatą sukienką i obuwiem w szarym odcieniu.
Uroczystość pogrzebowa w porze zimowej – strój dla pań
Wełniany czarny płaszcz będzie najbardziej odpowiednim wyborem, ale obecnie można znaleźć wyjątkowo eleganckie kurtki, które są dość prosto skrojone, a smukła sylwetka jest podkreślona paskiem. Mając jednak wybór w tym względzie, zawsze stawiamy na klasykę, nawet wtedy, gdy ledwo znaliśmy zmarłą osobę. Kobieta może założyć na pogrzeb odbywający się zimową porą ciepłą sukienkę do kolan, lekko rozkloszowaną, uszytą z ciepłej tkaniny wełnianej z dodatkiem elastanu i kaszmiru. Ten modny ostatnio materiał jest nie tylko bardzo elegancki, ale też niezwykle wygodny.
Zimową porą można założyć nieco grubsze rajstopy beżowe, szare lub czarne i pasujące do całej stylizacji ciemne obuwie. Często spotykanym wariantem jest stylizacja spójna kolorystycznie, w stonowanych barwach i z delikatnym akcentem kolorystycznym w postaci granatowego lub ciemnofioletowego szala.
Inspiracje
Jeżeli trudno jest się nam zdecydować i wybrać właściwą stylizację, to warto zainspirować się kreacjami słynnych osób. Kate Moss jest w tym przypadku dobrym przykładem do naśladowania, ponieważ wybiera ubrania o prostym kroju, nie widzimy u niej przesadnej ilości dodatków i biżuterii, co jest w dobrym tonie. Zaprezentowała ona czarne długie spodnie w kant, gładką bluzkę i czarny żakiet – jest to dobra propozycja na taką okazję.
Etykieta ubioru panów podczas ceremonii pogrzebowej
Mężczyzna szukający stosownego ubioru na pogrzeb powinien przede wszystkim kierować się elegancją, podniosłym i poważnym charakterem tej ceremonii ciemną, ale zadrukowaną napisami koszulę zostawia w domu. Jeśli dysponuje on czarnym garniturem, to będzie on idealny.
Jeżeli zaś wybór padnie na marynarkę i spodnie, które nie są kompletem, to wówczas obowiązuje reguła: kolor marynarki powinien być uzupełniany odpowiednio dobranym odcieniem spodni, nigdy odwrotnie. Wysocy mężczyźni dobrze wyglądają w spodniach z obniżonym dołem, natomiast niżsi winni mieć trochę bardziej dopasowane spodnie, by nie skracały one optycznie całej sylwetki. Niezależnie od pogody i sezonu buty należy wybrać w możliwie jak najprostszym fasonie, klasyczne i najciemniejsze, ale takie, by pasowały do całości ubioru.
Uroczystość pogrzebowa w porze letniej – strój dla mężczyzny
Pomimo upałów pogrzeb jest tak wyjątkowym wydarzeniem, że zobowiązuje do założenia czarnego garnituru. Należy pamiętać o tym, że zapinamy go na górny guzik, a ten u dołu zostawiamy rozpięty. Odpowiednią koszulą będzie biała lub w odcieniach błękitu, ale trzeba wystrzegać się lnianych koszul, ponieważ mają tendencję do zagnieceń. Czarny garnitur można zastąpić też tym w grafitowym, granatowym lub w ciemnoszarym odcieniu. Także w takim wypadku biel koszuli będzie pasowała, a zestaw ten idealnie będzie uzupełniał czarny krawat, lub taki, który jest jednolity i ciemny.
Najodpowiedniejsze będą czarne buty, ale jeśli są ciemnobrązowe, to można dobrać do nich krawat, lub pasek w podobnym kolorze.
Uroczystość pogrzebowa w porze zimowej – strój dla mężczyzny
Męski strój na pogrzeb wydaje się dość łatwy do skompletowania, ponieważ wielu panów ma w swojej garderobie czarny lub ciemnoszary wełniany płaszcz oraz ciemny garnitur, a także eleganckie i pasujące do tej stylizacji obuwie. Głęboki odcień granatu, grafitu lub szarego koloru też będzie taktownym rozwiązaniem w przypadku płaszcza. Warunki atmosferyczne często wymuszają noszenie nakrycia głowy, które należy jednak zdjąć zarówno podczas ceremonii pogrzebowej, jak i na cmentarzu. Dodatki te powinny być dobrze dobrane, nieodpowiednie będą ciepłe barwy, podniosły ton owej uroczystości tego wymaga.
Ubiór dla dziecka podczas ceremonii pogrzebowej
Zastanawiasz się jak ubrać dziecko na pogrzeb? Odpowiednim strojem na pogrzeb dla dziecka z najbliższej rodziny będzie czarne, eleganckie ubranie i delikatny czarno biały akcent w postaci szalika, czy białego prążka na czarnej sukience u dziewczynek. Ale dzieci należące do dalszej rodziny podobnie, jak dorośli – mogą być ubrane w stonowane barwy, takie jak granat z dodatkiem bieli. Często takie stroje, które są odpowiednie na rozpoczęcie roku szkolnego, także i w tej sytuacji będą pasowały.
Dobór ubioru do sylwetki
Czasem dla osób z nietypową sylwetką firmy odzieżowe nie oferują zbyt wiele fasonów w czerni, a jeśli już, to często są one w kwiatowe wzory. Dobrym rozwiązaniem będzie udanie się wtedy do zakładu pogrzebowego, który organizuje pochówek, ponieważ pracownicy domów usług pogrzebowych posiadają spore doświadczenie w pozyskiwaniu gładkiej, uniwersalnej czarnej odzieży i wiedzą dobrze, z jakich materiałów powinna być ona wykonana, by prezentowała się dobrze podczas tak ważnych uroczystości. Najlepiej unikać materiałów z lnu i tych z czystej bawełny, a także tych rozciągliwych i obcisłych – podkreślających mankamenty naszej budowy.
Strój żałobny w innych kulturach
Ostatnie pożegnanie na całym globie jest otoczone pewnym ceremoniałem, czasem są to zupełnie odmienne zwyczaje, niż w naszym kręgu kulturowym.
Biel bywa także kolorem wyrażającym smutek i tęsknotę za zmarłą osobą, w niektórych rejonach Azji jest to kolor stosowny dla żałobników. Natomiast w Afryce Południowej czerwień jest powszechnie uznawana za odpowiednią barwę wyrażającą stratę i przeżywanie żałoby.
Tradycja odpowiedniego ubioru podczas ceremonii pochówku
Podniosły ton tej smutnej ceremonii, jaką jest pogrzeb, warto podkreślić przemyślaną stylizacją, która jest nie tylko wyrazem empatii dla najbliższej rodziny osoby, która odeszła. Jest też wyrazem szacunku dla niej, ma ją uhonorować, oddać jej pamięć i cześć. Nieodpowiedni strój może być odebrany przez niektórych boleśnie, a nawet jako celowy brak poszanowania uczuć rodziny opłakującej zmarłego. Potrzeba tu więc wczucia się w sytuację grona przyjaciół i krewnych żegnanej osoby, by ich nie urazić. Nasz wysiłek włożony w skompletowanie i dopasowanie odpowiedniej garderoby z pewnością będzie doceniony. Pamiętajmy również, że za naszym przykładem pójdą też młodsze osoby. Kwestia odpowiedniego przygotowania się na ważne uroczystości to nie tylko jednorazowy akcent w naszym życiu, to także tworzenie pewnego poprawnego zwyczaju, a często tak się zdarza, że dobre nawyki pozostają z nami na długo. Puentą niech będzie parafraza znanego przysłowia: „Jak cię widzą, tak cię…” zapamiętają. Dowiedz się również ile dni urlopu okolicznościowego ze względu na śmierć bliskiej osoby Ci przysługuje.
Grupa Pogotowie Pogrzebowe