Żyjemy w świecie, który zdominowały nowoczesne technologie informacyjne. Niemal każdy z nas korzysta z portali społecznościowych, które w dużej mierze zastępują realne życie towarzyskie. Facebook jest niewątpliwie jednym z najpopularniejszych serwisów społecznościowych. Zwykło się nawet mówić, że jeśli nie masz konta na Facebooku, to nie istniejesz. A co jeśli sytuacja jest odwrotna, co się dzieje z kontem, jeśli jego użytkownik zmarł?
Serwisy społecznościowe to przestrzeń, gdzie pokazujemy lepszą stronę naszego życia, starannie dobierając zdjęcia i treści, którymi chcemy się podzielić z innymi. Jest to również przestrzeń, gdzie zjawisko śmierci jawi się zupełnie inaczej niż w realnym życiu. Elektroniczne konta nie są usuwane automatycznie, kiedy ich właściciel umrze. Jeśli nie zostaną przez bliskich Osoby Zmarłej przekształcone w stronę „In memoriam”, będą trwać niezmiennie, tak, jakby ich użytkownicy wciąż byli wśród nas.
Na pewno niejedna osoba z was spotkała się z sytuacją kiedy, Facebook wyświetlił informację o urodzinach osoby, która już nie żyje. Możliwe nawet, że ktoś wtedy złożył jej życzenia, tak, jakby nic się nie stało, jakby nadal żyła. Może się tak zdarzyć, biorąc pod uwagę, że część naszych znajomych na Facebooku to osoby, z którymi bardzo dawno się nie widzieliśmy lub spotkaliśmy ich jedynie kilkakrotnie w życiu, czy też, z którymi mamy kontakt wyłącznie wirtualny. Zdarza się, że nie wszystkie z tych osób, dowiedziały się o śmierci.
O tym, co zrobić w momencie śmierci bliskiej osoby, przeczytacie w artykule: Krok po kroku. Co zrobić w momencie zgonu?
Sam zdecyduj, co się stanie z twoim Facebookiem po śmierci
Facebook skupia rzeszę ludzi, dlatego jego twórcy zachęcają do tego, aby jeszcze za życia pomyśleć nad swoją obecnością w sieci po śmierci.
Co zrobić, aby nasz Facebookowy profil został trwale usunięty, kiedy umrzemy?
Jeszcze za życia, wchodząc w ustawienia ogólne konta i wybierając ustawienia statusu „In memoriam”, możemy wybrać opcję: Poproś o usunięcie konta po swoim odejściu. Aby konto trwale zostało usunięte, Facebook musi najpierw otrzymać informacje o śmierci jego właściciela. Takie zgłoszenie może wysłać rodzina lub wykonawca testamentu wraz z udokumentowaną informacja o pokrewieństwie. Konieczne jest też przedłożenie odpowiednich dokumentów, które poświadczają o śmierci, są to: skan lub zdjęcie świadectwa zgonu, zdjęcie nekrologu lub inne dokumenty potwierdzające odejście bliskiej osoby. Istotne jest też, aby dane z dokumentu zgadzały się z danymi na profilu, dlatego konta, które mają podane nieprawdziwe nazwisko lub pseudonim, mogą uzyskać wyłącznie status „In memoriam”.
Konto ze statusem „In memoriam”
Z myślą o użytkownikach, którzy odeszli z tego świata powstał status „In memoriam”. Jeśli nie chcesz, aby twoje konto zostało trwale usunięte, uzyska ono status „In memoriam”, co w dosłownym tłumaczeniu znaczy Ku pamięci. Status zostanie nadany w momencie, kiedy zarząd firmy zostanie poinformowany o śmierci danej osoby. Aby nadać profilowi Osoby Zmarłej ten status, należy złożyć specjalne zgłoszenie, może to zrobić rodzina lub bliscy. Poza zgłoszeniem osoby i daty jej śmierci można również wysłać np. akt zgonu. Dokument znacznie uprości weryfikację i przyspieszy proces nadania statusu. Takie konto może służyć jako miejsce, gdzie rodzina i znajomi będą mogli wspominać Zmarłego. Ponadto uzyskanie status zabezpiecza też możliwość zalogowania się do konta innej osoby.
W momencie, kiedy konto otrzyma status „In memoriam” dotychczasowe posty nie zostaną skasowane, ale nie będzie można już nic modyfikować. Nie będzie można także zalogować się do konta, nawet znając hasło. Od tej pory profil nie pojawi się nikomu w propozycjach sugerowanych znajomych. Przypomnienia o urodzinach Zmarłej Osoby również przestaną się wyświetlać.
Opiekun konta na Facebooku
Możemy też jeszcze za życia nadać uprawnienia wybranej osobie, która zajmie się naszym kontem, kiedy umrzemy. Jednak należy pamiętać, że trzeba mieć ukończone 18 lat, by wybrać opiekuna konta.
Kto może zostać opiekunem konta i jak go wyznaczyć?
W dowolnej chwili możemy dodać, zmienić lub usunąć opiekuna konta. Wystarczy przejść w zakładkę „Ustawienia statusu In memoriam” i wpisać imię i nazwisko wybranego znajomego, a następnie kliknąć „dodaj”. Kolejno wybierając opcję „wyślij” dana osoba otrzyma informację, że została opiekunem konta, którym będzie mogła zarządzać w przypadku, gdy coś się stanie jego właścicielowi.
Jakie uprawnienia ma opiekun konta?
Po nadaniu statusu „In memoriam” opiekun konta może napisać przypięty post na profilu np. informujący o pogrzebie. Może także m.in. aktualizować zdjęcia profilowe i zdjęcia w tle, wyświetlać posty, również te z ustawieniami prywatności „Tylko ja”. Dodatkowo jest w stanie decydować, kto może dodawać lub usuwać posty ze wspomnieniami. Może także poprosić o trwałe usunięcie konta.
Czego nie może robić opiekun konta na Facebooku?
Opiekun konta z kolei nie będzie mógł zalogować się do konta Osoby Zmarłej, ponieważ jest to niezgodne z regulaminem Facebooka. Opublikowane już posty pozostaną niezmienione. Osoba zarządzająca profilem nie będzie mogła też czytać wiadomości, usuwać znajomych czy wysyłać zaproszeń do grona znajomych.
Grupa Pogotowie Pogrzebowe